İran: Filistin’e Destek Olmak, İslami Bir Görev…

İran meclisi başkanı Ali Laricani, Tahran’ın Filistin’i desteklemeyi İslami bir görev olarak bildiğini belirterek; “Ddireniş, Filistin düşmanlarını pişman edecek tek yoldur” dedi.

Laricani, HAMAS siyasi büro başkan vekili Salih el’Aruri ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, ‘İran İslam Cumhuriyeti siyasetinin, her zaman mazlum Filistin halkını desteklemektir’ dedi. 

Laricani, ayrıca ABD-siyonist İsrail projesi olan ‘Yüzyıl Anlaşması’nın daha başındayken yenilgiye uğradığını belirterek, ‘bir kaç gerici Arap rejimin dışında hiç bir ülkenin bu konuyu ciddiye almadığını’ söyledi.

Salih el’Aruri, sözkonusu görüşmede, ABD projesi olan Yüzyılın Anlaşması’na temas ederek, “Bu projenin bütün hedefi Filistin meselesinin İsrail lehine çözümlenmesidir” dedi.

Bilindiği gibi Yüzyılın Anlaşması, sözde Filistin meselesini çözme iddiasıyla ABD tarafından gündeme getirilmiş ve Arabistan ile BAE başta olmak üzere bazı ülkelerin işbirliğiyle dayatılmaya çalışılsa da  genel olarak daha şimdiden yenilgiye uğramıştır.