Home / Filistin / İRAN Dışişleri: FİLİSTİN İçin Somut Adımlar Gerek

İRAN Dışişleri: FİLİSTİN İçin Somut Adımlar Gerek

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamların Uluslararası Ceza Mahkemesine taşınması önerisini desteklediğini söyledi.Zarif, İsrail’in katliamları konusunda uluslararası düzeyde bağımsız ve şeffaf incelemeler yapılması gerektiğini belirterek, “Birleşmiş Milletler düzeyinde Filistin halkının korunmasına yönelik adımlar atmalıyız. Bu konunun Uluslararası Ceza Mahkemesine taşınması çabalarını destekliyoruz.” dedi.

İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamlarının “savaş suçu” olduğuna dikkati çeken Zarif, temel insani haklarını talep eden Filistinlilere yönelik baskı ve katliamların uç noktaya ulaştığını kaydetti.

İsrail’in işlediği suçların artık cezasız kalmaması gerektiğini ifade eden Zarif, “İslam İşbirliği Teşkilatı, İsrail’in vahşi katliamlarını kınayan diğer uluslararası teşkilatlar ve kuruluşlarla ortak hareket ederek faillerin adalete teslim edilmesi için yükselen sesleri daha da güçlendirmelidir.” diye konuştu.

Zarif, İslam ülkelerinin birlikte hareket etmesinin önemine dikkati çekerek, Kudüs meselesinin Müslümanların odak noktası olması gerektiğini vurguladı.