İran: Filistin Kurtuluncaya Dek Direniş Sürecek!

İslami Şura Meclisi’nin öncülüğünde kurulan Uluslararası Filistin intifadasına destek konferansı daimi sekreterliği bir açıklama yaparak, Filistin milleti siyonistlerin tecavüzlerinin şiddetlenmesine rağmen işgal altındaki Filistin topraklarını siyonistlerden temizleyinceye dek direnişe ve mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

İran İslami Şura Meclisi’nin öncülüğünde kurulan Uluslararası Filistin intifadasına destek konferansı daimi sekreterliği Çarşamba günü yayımladığı bildiride, siyonist rejimin Mescid-i Aksa’ya karşı düzenlediği son saldırı cinayetini şiddetle kınayarak, İslam ülkelerinin parlamentoları ve başta UNESCO olmak üzere BM kurumlarından siyonistlerin cinayetlerine karşı sessiz kalmamalarını ve eli kanlı rejimin Mescid-i Aksa’ya tecavüzünü kınamalarını istedi.

Bildiride, İslam dünyası gayri meşru siyonist rejimin Müslümanların kırmızı çizgisi olan Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs’ü aşmasına asla müsaade etmeyeceği vurgulandı.

Bildiride ayrıca, Filistin milleti geçmişe nazaran daha azimli ve kararlı bir şekilde büyük geri dönüş yürüyüşünü düzenlemeye ve Yüzyılın anlaşması adlı şom plana karşı koymaya ve siyonistlerin Filistin’i yok etme planları ile mücadeleye devam edeceği kaydedildi.

Siyonistler geçen Pazar günü sabahın ilk saatlerinde Mescid-i Aksa’ya saldırmaya ve Filistinlilerin Kurban bayramı namazını kılmalarına engel olmaya çalıştı, ancak Filistinli Müslümanların yoğun kalabalığı siyonistlerin bu kumpasını etkisiz hale getirdi.

Siyonistlerin saldırısına rağmen yüz bini aşkın Filistinli Müslüman Mescid-i Aksa avlusunda toplanarak Kurban bayramı namazını kıldı.

Siyonistlerin Mescid-i Aksa’ya girme çabası engellendikten sonra ise siyonist rejim askerleri ses ve gaz bombaları atarak Filistinli Müslümanları dağıtmaya ve Mescid-i Aksa’nın avlusuna girmeye çalıştılar. Siyonist askerlere karşı koyan çok sayıda Filistinli yaralandı veya atılan zehirli gaz bombalarından etkilendi.