İRAN: FİLİSTİN’de Başarının Sırrı VAHDET!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, mazlum Filistin halkının haklarını elde etmenin tek yolunun Siyonist işgal rejimi ile mücadele olduğunu ve tüm Müslümanların Filistinlileri bu mücadelede desteklemesi gerektiğini söyledi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad En-Nehale ile Tahran’da yaptığı görüşmede, İslam Devrimi zaferinden bu yana İran’ın her daim Filistin’i desteklediğini ve bundan sonrada destekleyeceğini belirterek, İmam Humeyni’nin daha önce de her zaman Şah rejimi aleyhindeki tüm konuşmalarda Filistin ve Kudüs konularına değindiğini belirtti.

Filistin milletinin Siyonistlerin işgal, saldırı ve zulümleri karşısında 70 senelik direnişine değinen Ruhani, Filistin milleti cihadının Siyonist rejimin Filistin milleti hakları önünde eğilinceye kadar devam etmesi gerektiğini söyledi.

Siyonist rejim İsrail’in Beyaz Saray’ın yeni yöneticilerinin desteği ile tüm bölgeye sulta planını uygulamak istediğini belirten Ruhani, ırkçı İsrail’in daha önceki yıllarda gerçekleşen Madrid ve Oslo anlaşmalarına rağmen hiçbir zaman Filistin milletinin haklarını kabul etmediğini ve bundan dolayı hakların elde edilmesinin tek yolunun mücadele ve direniş olduğunu söyledi.

Filistinli grupların 70 yıllık mücadelelerinde tüm eksikliklere rağmen düşman komploları karşısında büyük zaferler kazandığını başaran Ruhani, Filistinlilerin Gazze’de, Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan milletlerin zaferleri ile birlikte daha büyük bir zaferin işaretleri olduğunu söyledi.

BM’de ABD’nin baskılarına rağmen ülkelerin Filistin’i destekleyen bildirilere olumlu oy verdiklerini ifade eden Ruhani, Amerika’nın Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma komplosunda o ülke müttefiklerinin bile buna karşı çıktıklarını söyledi.

Amerika ve Siyonist rejim amacının bir taraftan direnişin sonuçsuz olduğu düşüncesini yaymak olduğunu belirten Ruhani, bunların diğer amacının da İşgal rejiminin tüm saldırganlıklarına rağmen tanınması olduğunu söyledi.

En-Nehale de İran’ın desteklerinin Filistin dosyasının kapatılmasına yönelik komplonun ortadan kalkmasında önemli etkisi olduğunu belirterek, Amerika ve Siyonist rejimin Filistin milletine baskılarının arttığını hatta İran’a uygulanan baskıların da bu projenin bir parçası olduğunu söyledi.