İran, 19 Ocak Tarihini “Gazze Günü” İlan Etti

İran İslami şura meclisi 2010 yılında Gazze halkının 2008 yılında 22 günlük savaşta eli kanlı rejim İsrail rejimine karşı sergilediği şanlı direnişi dolaysıyla 19 Ocak gününü “Gazze Günü” olarak adlandırdı.

360 kilometrekarelik alanı ile Gazze şeridi yaklaşık 2 milyon nüfusu barındırıyor. Gazze şeridi Mısır ile 11 km ve işgal altındaki Filistin’le 51 km sınırı ve Akdeniz’e 40 km kıyısı bulunuyor.

Gazze şeridi 1948 – 1967 yılları arasında Mısır’ın kontrolünde ve 1968 – 2005 yılları arasında da siyonist İsrail’in işgali altında bulunuyordu. 2005 yılında siyonist ordunun bu bölgeden çekilmek zorunda kalmasının ardından Filistin İslami direniş hareketi Hamas Gazze şeridinin kontrolünü ele aldı.

Ancak siyonist rejim 2005 yılından günümüze dek Gazze şeridinde yaşayan Filistinlilere her türlü şiddeti uygulamaya devam etti. Korsan İsrail 2006 yılında Gazze şeridine çok yönlü kuşatma dayattı. Bu arada siyonist rejim Gazze şeridine birçok savaşı da dayattı. Bu savaşlara 2008, 2012, 2014, 2018 ve 2019 savaşlarını örnek vermek mümkün.

Eli kanlı İsrail rejimi 2008 yılının sonlarına doğru Hamas hareketini yok etmek için Gazze şeridine 22 gün süren bir savaş dayattı. Bu savaş 27 Aralık 2008’de başladı ve 17 Ocak 2009’a kadar sürdü. Bu savaş İsrail’de Dökme Kurşun operasyonu adlandırılırken, Arap dünyasında Gazze katliamı veya 22 günlük savaş adı ile anılıyor. Eşit şartlarda olmayan bu savaşta 1450 Filistinli şehit düştü, 5 bin Filistinli de yaralandı.

Korsan İsrail 2012 yılında da Gazze şeridine 8 günlük savaşı dayattı. Bu savaşta da 163 Filistinli şehit düştü, 1300 kişi de yaralandı.

Siyonist rejim 8 Temmuz 2014 yılında ve 2008 yılından bu yana üçüncü kez Gazze şeridine saldırdı. Katil rejimin 51 gün süren savaşında 2158 Filistinli şehit düştü, 11 bin Filistinli yaralandı, Gazze’nin altyapıları yerle bir edildi ve Gazze halkının hayat şartları daha da zorlaştı.

Siyonist rejimin Gazze şeridine yönelik kısa süreli saldırıları 2014 yılından sonra da devam etti. Ancak 4 Ekim 2018’de bu rejimin Gazze şeridine dayattığı 4 günlük savaş bu kez siyonist Başbakanı Benyamin Netanyahu kabinesinin çökmesine yol açtı.

Yine Mayıs 2019’da Gazze şeridine dayatılan 4 günlük savaş Netanyahu’nun Eylül seçimlerinde yenilgiye uğramasına yol açtı. Bu savaş 2014 yılından bu yana Gazze şeridine dayatılan en önemli savaştı. 4 gün süren bu savaşta aralarında iki kadın ve 14 aylık bir bebek olmak üzere 30 Filistinli şehit düştü, 170 kişi yaralandı.

Filistin şehit aileleri milli forumu 2019 yılında 149 Filistinli şehit düştüğünü, şehitlerden 33’ü çocuk olduğunu açıkladı. Açıklamada şehitlerin 112’si Gazze şeridinde şehit düştüğü kaydedildi.

Savaşlardan başka eli kanlı rejim İsrail 2006 yılından itibaren Gazze şeridine çok yönlü kuşatma dayattı. Savaş suçundan daha beter nitelenen bu ağır kuşatmanın üzerinden 14 yıl geçiyor. Bu yıllarda Gazze şeridinin ekonomisi ciddi hasara uğradı. Bu konuya Gazze kuşatması ile mücadele halk komitesi Başkanı Cemal Hızri de vurgu yapıyor.

Hızri şöyle diyor: 2019 yılı, Gazze halkının yaşamının tüm boyutlarını etkileyen 13 yıllık kuşatma yüzünden bölge ekonomisi için en kötü yıl oldu.

Gazze kuşatması ile mücadele halk komitesi Başkanı Cemal El Hadri Gazze şeridiyle ilgili korkunç verilere işaret ediyor ve hali hazırda bu bölgede yaşayan 250 bin kişi işsiz olduğunu, halkın yüzde 85 kadarı yoksulluk çizgisinin altında yaşadığını kaydediyor. Hadri, Gazze şeridinde fabrikaların üretimi kuşatma yüzünden ve ihracat ve ithalat yolunda çıkarılan engellerden ötürü yüzde 20 seviyesine gerilediğini, iktisadi merkezlerin yüzde 80 kadarı çalışamaz duruma geldiğini, çalışan merkezlerin de üretim hacmi yüzde 50’nin altına indiğini vurguluyor.

Hadri’nin belirttiğine göre 2019 yılının sonu itibarı ile Gazze şeridine dayatılan kuşatma yüzünden bölge ekonomisinin uğradığı doğrudan ve dolaylı hasarın hacmi ayda 100 milyon dolara ulaştı.

Hadri, 2014 yılında dayatılan 51 günlük savaşta yaşanan yıkımın halâ yüzde 20 kadarı onarılmadığını, bu savaşta evleri yıkılan halkın çok zor durumda olduğunu kaydediyor.

Filistin sanayicileri birliği Başkanı Muhammed Menesi de şöyle diyor: 2019 yılında Gazze şeridinde 520 fabrika korsan İsrail’in dayattığı kuşatma yüzünden kapandı, binlerce işçi işsiz kaldı. Bu durum Gazze şeridinde yoksulluk ve işsizliği tırmandırdı. Tekstil ve elbise sektörleri fabrikaların kapanmasından en çok zarara uğrayan sektörler oldu.

Gazze şeridinin ekonomisini etkileyen kuşatma aynı zamanda bölgede ilaç kıtlığına ve birçok hastanın ölümüne yol açtığı ve binlerce hastayı de ölüm tehdidi ile karşı karşıya bıraktığı ve bölgede gıda maddeleri kıtlığına yol açtığı belirtiliyor.

Şimdiye kadar başta BM olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş korsan İsrail’in Gazze şeridine dayattığı çok yönlü kuşatma yüzünden bölge halkı ciddi insani krizle karşı karşıya kaldığı konusunda uyarılarda bulundu.

Eli kanlı rejim savaş ve kuşatmadan başka Filistinli liderleri katletmeye de devam ediyor. Tel aviv Kasım 2019’da Filistin İslami Cihat hareketi liderlerinden Baha Ebulata’yı şehit etti.

Gazze şeridi ile ilgili gelişmelerde iki nokta önem arz ediyor. Birinci nokta, siyonist rejim İsrail’in Filistin milletine yönelik cinayetlerini Amerika’nın doğrudan desteği ile işlemesidir. Amerika Başkanı Donald Trump yönetimi Amerika’da siyonist rejime en çok destek veren hükümet oldu. Amerika bu desteğini Yüzyılın anlaşması adı altında hazırladığı şom planı çerçevesinde sürdürüyor. Amerika Başkanı Trump bu planın çerçevesinde en son işgal altındaki Kudüs’te siyonist yerleşke inşa edilmesine onay verdi. Bundan önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Kasım 2019’da Amerika’nın bu politikasını resmen açıklamıştı.

İkinci noktaya gelince, Gazze şeridi 14 yıl boyunca kuşatma altında bulunmasına karşın direniş grupları savunma ve caydırıcı gücünü önemli oranda geliştirdi. Filistin direniş grupları Mayıs 2019’da İsrail’in Gazze şeridine dayattığı savaşta 4 gün içinde işgal altındaki toprakları 650 füze ile vurdular. Gazze halkı da tüm sıkıntılarına rağmen siyonist rejim karşısında direnişe vurgu yapıyor. Bu vurgunun en somut örneği geri dönüş yürüyüşüdür. Bu yürüyüşlerde Filistin halkı şimdiye kadar 322 şehit verdi ve 31 bin Filistinli de yaralandı.

Kuşkusuz Filistinli direniş grupları siyasi ihtilaflarını bir kenara bırakarak birlikte hareket edecek olursa, direnişin gücü kat kat artacak ve sonuçta eli kanlı rejim Gazze şeridine saldırmaya cesaret edemeyecektir.