IRAK’taki Olaylarda İsrail, ABD ve BAE Parmağı

Irak’ın Asaib’ul Hak Hareketi Genel Sekreteri Kays Hazali, ABD, BAE ve İsrail şer üçgeni Irak’ta huzursuzlukları ve çatışmaları körüklediklerini vurguladı.

Pazar günü El Irakiyye kanalına konuşan Asaib’ul HakHareketi Genel Sekreteri Kays Hazali, Irak’ta yaşanan son huzursuzluklarda yabancımüdahalesini kanıtlayan belgelerin bulunduğunu belirterek, anarşistlere bundandaha fazla Irak’ın güvenliğini tehdit etmelerine müsaade etmemek gerektiğinibelirtti.

Asaib’ul Hak hareketi Genel Sekreteri Kays Hazali songünlerde Irak halkının gönüllü seferberlik kurumu Haşdi Şabi teşkilatına yönelikkumpaslara da işaret ederek, bazıları Haşdi Şabi hareketini zayıflatmak içinIrak’ın tüm sorunlarından bu hareketi sorumlu tutmaya çalıştığını ifade etti.

Irak’ın bazı eyaletleri ve başkent Bağdat’ta kamuhizmetlerinin yetersizliği, işsizlik ve bürokraside fesat gibi durumlara itirazhareketi başlarken, son günlerde itirazların şiddete dönüştüğü ve onlarca ölüve yaralı geride bıraktığı anlaşılıyor.

İşaretler ise Irak’ta protesto eylemi kendiliğinden ve halktarafından başlamadığını ve yabancı odakların itirazların şekillenmesinde rolifa ettiklerini gösteriyor.