Irak’taki Eylemlerde İsrail ve ABD’ye Lanet…

Iraklı göstericiler bugün Kerbela şehrinde, ülkedeki mali yolsuzluklarla ilgili düzenledikleri protesto gösterisinde Amerika ve İsrail’in siyasetleri aleyhinde de slogan attılar.

Kerbela ve Bağdat ile diğer şehirlerde düzenlenen protestolarda, mali fesat ve yolsuzlukla ciddi mücadele edilmesi istenirken, siyasi ve iktisadi alanda ciddi reform, fakirlikle mücadele, iş sahalarının açılması istenirken, göstericiler aynı zamanda ABD ve ırkçı rejim İsrail’in bölge ve Irak’la ilgili siyasetleri  aleyhinde de sloganlar attılar.

Basra’da da protestocular lastik yakarlarken Kuveyt-Irak sınırını geçişe kapattılar.

Bu arada ülkenin bir çok yerinde düzenlenen gösterilerde yer yer çatışmaların çıktığı polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda  bir  çok kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

157 kişinin öldüğü ve 5 binden fazla kişinin yaralandığı 5 gün süren gösterilere ara verilmesinin ardından başkent Bağdat’ta günün ilk saatlerinde protestocular yeniden bir araya geldi. Çok sayıda gösterici, gece saatlerinde başkent Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda toplandı. Tahrir Meydanı’nda toplanan göstericiler Al Cumhuriyet köprüsünden geçerek hükumet binalarının olduğu “Yeşil bölgeye” girdi. Protestocuları Yeşil Bölge’den çıkarmaya çalışan güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığı bildirildi. Yeşil Bölge’ye giren göstericiler ve güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda bir göstericinin yaralandığı ifade edildi.

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetinin yetersizliğine karşı 1 Ekim’de başlatılan ve kısa sürede hükumet karşıtı gösterilere dönen protestolar, Hazreti Hüseyin’in ölüm yıl dönümü ve Erbain törenlerine denk gelmesi nedeniyle eylemelere ara verilmişti.