Irak’ta Akan Kandan İsrail ve ABD Sorumlu!

Irak Asaib-i Ehli Hak Hareketi (Haşdi Şabi’ye bağlı) genel sekreteri Şeyh Kays el-Hazali, ABD ve Siyonist rejimi Iraklı göstericilerin akan kanından sorumlu tutarak, şöyle dedi: “Bu kan, mazlumların kanıdır.”

Şeyh Kays el-Hazali, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Irak’taki protestoların ikinci evresinde ABD ve İsrail’in eli olduğuna değinerek, bunu “Büyük Fitne” olarak niteledi.

Şeyh Kays el-Hazali; “ABD ve Siyonist rejimin Irak’taki protestolarda eli var ve bunlar, protestocuların dökülen kanlarından sorumludur.” diye belirtti.

Asaib-i Ehli Hak Hareketi Genel Sekreteri, yaptığı açıklamanın devamında şöyle dedi: “Akan bu kan, ezilenlerin kanıdır ve bu, ülkede en büyük fitnenin gerçekleştiğini göstermektedir. Göstericiler ile cinayet işleyen, soygunculuk yapan ve yakıp yıkanlar arasında bir ayrım olmalıdır.”

Şeyh Kays el-Hazali, Iraklı protestocuları ve güvenlik güçlerini “medyada nelerin yayınlandığına dikkat etmeleri” konusunda uyarıda bulundu.

Şeyh Kays el-Hazali liderliğindeki Irak Asaib-i Ehli Hak Hareketi, Cuma günü yaptığı açıklamada, Irak’ın güneyindeki Maysan eyaletinde hareketin iki üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

Hareket yaptığı açıklamada, bölgedeki Asaib-i Ehli Hak ofisinin başı olan Vesam el-Aleviyye ile erkek kardeşi Asam el-Aleviyye’nin, yüzleri kapatılmış silahlı adamlarca düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü bildirdi.

Iraklı protestocular, işsizliği, yetkililer arasındaki yolsuzluğu, kötü ekonomik durumu ve yaşam koşullarını protesto etmek için geçen Cuma öğleden sonra ikinci bir protesto gösterisine başladılar.

Protestocuların bazı Irak şehirlerinde güvenlik güçleriyle çatışması, Irak makamlarını 7 ilde sokağa çıkma yasağı getirmeye zorladı. Basra, Nasiriye, Digar, Vasit ve Maysan gibi iller, bu yasağın getirildiği iller arasında.