Irak, İran’ın Erbil’de Mossad Üssünü Vurduğunu Kabul Etti

Irak hükümetinin, Erbil’deki İsrail istihbarat merkezine füze saldırısı yapmasından dolayı İran’ı Birleşmiş Milletlere şikayet etmekten vazgeçtiği bildirildi. 

Katar’ın el-Arabi el-Cedid haber ajansının bildirdiğine göre Iraklı iki kaynak, Irak hükümeti, İran’ı Erbil’deki İsrail istihbarat merkezine yönelik füze saldırısından dolayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet etmekten vazgeçti.

İran Devrim Muhafızları ordusu, yaklaşık 20 gün kadar önce Erbil’deki Amerikan konsolosluğu yakınında bulunan iki yere füze saldırısında bulunmuş ve vurulan hedeflerin ırkçı İsrail rejiminin istihbarat merkezi olarak kullanıldığını açıklamıştı.

Irak Kürdistan Bölgesi, ırkçı İsrail rejimiyle ilişkisini reddederken Irak merkezi hükümeti de İran tarafından füzelerle vurulan yerlerin ırkçı İsrail rejimiyle bağlantılı olup olmadığı konusunda araştırma yapması için bir komisyon kurmuştu.

El Arabi el-Cedide açıklama yapan Iraklı yetkililer, İran’ı Erbil saldırısı konusunda Bağdat’ın açıklama taleplerine cevap vermemekle suçladı; ancak Irak hükümetinin bu meseleyi uluslararası bir sorun haline getirmek istemediğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Iraklı kaynaklar, Bağdat’ın Birleşmiş Milletlere, Arap Birliği’ne veya İslam İşbirliği Örgütüne şikayette bulunmaktan vazgeçmesinin Irak hükümetine yönelik “açıklanmayan baskılar”dan kaynaklandığını söyledi.

Iraklı milletvekillerinden Iyd el-Hilali ise Irak hükümetinin İran’ı BM’ye şikayet etmekten vazgeçmesinin sebebinin, İran tarafından füzelerle vurulan yerin daha önce İran’a yönelik bir insansız uçak saldırısında kullanılan Mossad merkezi olduğunu kanıtlayan delillerin ortaya çıkması olduğunu söyledi.