Irak Alimleri Amerika’ya Kudüs Hakkında Tepki Gösterdi

Irak Alimleri, Amerika’nın yeni Başkanı Donald Trump’ı, bu ülkenin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı hakkında uyardı.

Irak Alimleri, Arap ve İslam ülkelerinin bu olayın gerçekleşmesini engellemek için baskı yapmaları gerektiğini ve bu eylemin bir savaş ilanı olduğunu vurguladılar.

Irak Dar’ül Fetva Sözcüsü Şeyh Amir Beyati, Arap Birliğinin bu karara ciddi bir tepki göstermesi gerektiğini belirterek, Arap ve İslam ülkelerinden bu kararın uygulanmasına engel olmak için harekete geçmelerini istedi.

Şeyh Amir Beyati, Trump’ın Amerika Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararının Müslümanlara karşı savaş ilan etmek olduğunu belirtti.

Öte yandan Irak Alimler Birliği Başkanı Şeyh Halid Molla, Trump’ın bu kararının uygulanmasının bütün Müslümanları öfkelendireceğini, çünkü Kudüs’ün çok önemli ve yüce dini bir konuma sahip olduğunu ve Filistin meselesinin Müslümanlar için çok büyük önem taşıdığını açıkladı.

Şeyh Halid Molla, bu kararın uygulanmasının bütün Müslümanların duygularını harekete geçireceğini ve onları öfkelendireceğini belirterek, “Bugün bölge kanlı çatışmalara şahit olmaktadır, İslam’a karşı alınan bu tür düşmanca kararlar, yıkımların ve ölümlerin artmasına ve mal ve kaynakların yok olmasına neden olacaktır.

Mevcut şartlarda ihtiyacımız olan şey, bölge ve Müslümanlarla yapıcı, gerçekçi ve akıllıca diyaloglar gerçekleştirmektir. Eğer bölgede yeni bir savaş şekillenecek olursa, Müslümanlar asla sessiz ve tepkisiz kalmayacaktır.”

Öte yandan Bağdat’taki Halifeler Camiinin Cuma İmamı Şeyh Ahmet Abdülkerim de Amerika Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasının Müslümanların öfke ve nefretini ayağa kaldıracağını ve Ortadoğu’daki krizi arttıracağını söyledi.

Şeyh Ahmet Abdülkerim Trump’ın bu kararının sonuçları hakkında uyarıda bulunarak şu ifadelerde bulundu: “Bazıları İslam ve Müslümanların çehresini onları yeni bir savaşa sürükleyerek karalamaya çalışıyor. Oysaki İslam şiddet ile uyuşmamaktadır çünkü İslam dini merhamet, bağışlama ve sevgi dinidir.

Müslümanlar asla dini inançlarına ve duygularına saldırı anlamı taşıyan Trump’ın bu kararının uygulanmasına izin vermeyecektir. Trump, bölgenin istikrarını korumak için bu kararından vazgeçmelidir.”

Irak Barış Hareketi Başkanı Şeyh Ala El-Basri ise şu açıklamalarda bulundu: “Kudüs Müslümanlar nezdinde en kutsal mekanlardan biridir. Bu yüzden bütün taraflar birbirlerinin dini inançlarına saygı göstermelidir.

Amerika Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması Ortadoğu’daki gerginlikleri arttıracaktır. Batı, Müslümanların inançlarına karşı herhangi bir hareketin Müslümanların tepkisiyle karşılaşacağını bilmelidir.”

Evliya Camii Cuma İmamı ve hatibi Şeyh Mahmut El-Ceburi de Arap ve İslam ülkelerinin Donald Trump’a Amerika Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararından vazgeçmesi için baskı yapmalarını istedi.

Şeyh Mahmut El-Ceburi şu ifadelerde bulundu: “Bölgede krizler yaşanmaktadır ve bütün etkili tarafların rol oynaması gerekmektedir. Yeni bir kriz oluşturmak ve bölgenin durumunu daha da karmaşık bir hale getirmek mantıklı değildir. Arap ve İslam ülkeleri bu kararın tehlikeli sonuçları konusunda Trump’ı uyarmalıdır.”