İNTİFADA Eyleminden Korkan YAHUDİLER: Batı Şeria’dan Gidelim!

“İsrail Ulusal Güvenliği: Değişim Çağında Yeni Bir Strateji” başlığıyla kitap yayınlayan Freilich, “Kanlı geçen ve sonu gelmeyen yetmiş yıllık savaşların ardından, hâlâ düşmanlar var ve bunlar devasa füze tersanesine sahipler. Buna karşılık İsrail hâlâ ulusal güvenlik stratejisine muhtaç. Çünkü başbakanlar kasıtlı olarak bundan kaçınıyorlar.”

Yeni kitabında Siyonist uzman İsrail’i sosyal, demografik, diplomatik ve askeri açıdan tehdit eden tehlikeleri bir bir analiz ederken, siyasetin değişimi için de özel tavsiyelerde bulunuyor ve İsrail ulusal güvenliği için uzun vadeli ayrıntılı bir stratejik öneride bulunuyor. Önerisinde iki devlet için Filistinlilerle uzlaşıya varma yolunun bulunmasını, bunun için de işgal rejiminin tek taraflı olarak Batı Yaka’dan çekilmesini istiyor.

Siyonist uzman şöyle devam ediyor: “İsrail kendisiyle Arap orduları arasında tampon bölge oluşturmak için Batı Yaka’yı ele geçirdi. Ancak tampon bölge oluşturacağına orayı kendine ilhak etti. Bununla aslında terörü İsrail’e yaklaştırdı. Nitekim bu ayın başında terör İsrail’i sarstı. 23 yaşındaki Filistinli genç tarafından Barkan ticari bölgesinde yapılan saldırıda iki İsrail vatandaşı hayatını kaybetti.”

Gazeteye verdiği röportajda Freilich, “Bu tek devletli çözümün sonucudur. Birbirinden nefret eden taraflar bir araya gelirse olacağı budur. Dolayısıyla İsraillilerin tehlikelerin ortasında dolaşmamaları için onları İsrail’e taşımamız gerekir. Bu bir siyasi açıklama değildir. Bu bir Siyonist ve stratejik tavsiyedir. Demokratik bir Yahudi devleti olarak kalmak istiyorsak, bizim Filistinlilerden ayrılmamız gerekir. Bizim yerleşim birimleri inşasını durdurmamız, İsrail’in duvarın arkasında kalan Batı Yaka’nın %8-10’unu talep etme durumunda olmadığını ilan etmemiz gerekir” ifadesini kullandı.

Siyonist yazar, İsrail Batı Yaka’yı işgal etmeyi sürdürürse o zaman bundan sonra bir Yahudi devletinin olmayacağını, bu tavırlarıyla varlıklarını tehdit edecek bir tehlikeyi kendi elleriyle ortaya çıkardıklarını kaydetti.