İNTİFADA, Batı Şeria’da Her Gün GÜÇLENİYOR!

Son iki ayda işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te, Filistinliler tarafından gerçekleştirilen eylemlerde 5 işgalci İsrail askerinin öldüğü, 22’nin ise yaralandığı bildirildi.

İsrailli Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, son altmış günde işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te Filistinliler tarafından 15 eylem gerçekleştirilirken, 5 işgalci İsrail askeri öldü, 22’si ise yaralandı.

İşgalci İsrail’in 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria’da geçen haftalarda gerginlik giderek arttı. Gerginliğin artmasına bir dizi olaylar zinciri sebep oldu.

İlk olarak 9 Aralık pazar günü Batı Şeria’daki yasa dışı Ofra isimli işgalci Yahudi yerleşim birimi yakınında bir durakta bekleyen Siyonist İsraillilerin üzerine ateş açılması sonucu biri ağır 6 işgalci İsrailli yaralanmıştı.

Salih Ömer Salih el-Bergusi (29), 12 Aralık çarşamba günü akşam saatlerinde Ramallah kenti yakınlarındaki Serda beldesinde bir eve düzenlenen baskında şehit edilmişti.

Batı Şeria’nın Nablus kentindeki Asker isimli mülteci kampında çıkan çatışmada 7 Ekim’de Burkan sanayi bölgesinde 2 işgalci İsraillinin ölümüyle sonuçlanan saldırının sorumlusu Eşref Nealive’nin şehit edildiği belirtilmişti.

Ertesi gün, Perşembe, sabah erken saatlerde Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bir Filistinli, 2 işgalci İsrail polisini bıçakla yaralamasının ardından Korsan İsrail güçleri tarafından vurularak şehit edilmişti.

Ofra yasa dışı Yahudi yerleşim birimi yakınında Filistinli olduğu iddia edilen bir kişi durakta bekleyenlerin üzerine ateş açmış, saldırıda 3 işgalci İsrail askeri geberirken, biri asker 2 İsrailli ağır yaralanmıştı.

İşgalci İsrail güçleri, girişlerini kapattıkları Ramallah kentinin el-Bire bölgesinde araçlı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla 60 yaşındaki bir Filistinliyi vurarak şehit etmişti.