İNTEL’den Siyonist İsrail’e 5 Milyar $ YATIRIM

Haaretz çarşamba günkü sayısında konuyla ilgili olarak şu habere yer verdi:İNTEL elektronik parça imalatı şirketi geçtimiz gün, israil’de kendi ürünlerinin üretimi için başlattığı yatırımın miktarını arttıracağını duyurdu.

İsrail hükümeti de şöyle bir açıklama yaptı: Bir Amerikan elektronik çip üretim şirketi olan İNTEL, İsrail’de önümüzdeki iki yılda yaklaşık 5 milyar dolara tekabul eden bir yatırım yapmayı düşünüyor.

Gazete şöyle devam etti: Bir Amerikan şirketi olan yarı iletken elektronik parça üreten İNTEL’in almış olduğu yatırım kararının İsrail için iyi bir gelir kaynağı olması bekleniyor.

Zira bu girişim, İsrail ekonomisi için büyük bir başarı olarak görülmekte. Bu karar ile İsrail hükümetinin, işgal topraklarında mezkûr şirketi 2023 yılında lider yatırımcı yapma yönündeki hedefi gerçekleşmeye bir adım daha yaklaşayacaktır.

Karar, BDS yaptırım hareketi aktivistleri tarafından sosyal medyada ağır eleştirilere maruz kaldı. Aktivistler, şirketi Gazze’de sivil halka yönelik yapılan katliamlara ortak olmakla suçladılar ve şirketi de İsrail hükümetinin ekonomik finansörü olarak gördüklerini de beyan ettiler.

İNTEL şirketinin İsrail’deki varlığı 1974’lere dayanmaktadır.Birçok çok uluslu teknoloji şirketinin aksine, mezkûr şirket; araştırma ,üretim ve geliştirme faaliyetlerini İsrail’de devam ettirmiştir. İsrail hükümeti de, şirketi işgal topraklarındaki faaliyetlerini arttırması için teşvik etmektedir.