İngiltere’den Lübnan’a: Hamas Liderini Gönder, Yoksa…

Siyonist rejim ‘Kan’ televizyonu yaptığı haberde; İsrail’in devamlı baskılarının ardından İngiltere devletinin Lübnanlı yetkililerin Hamas’ın Lübnan’daki temsilcisi Salih El Aruri’yi sınır dışı etmeleri için çaba harcadığına yer verdi.

Kanalın siyaset muhabiri Gili Kohen haberin devamında şunları dile getirdi: İngilizler Lübnan Hükümetine iki seçenek sundu. Ülkenin yetkilileri Londra ve Beyrut’un birçok alandaki işbirliğinin devamlılığı ya da Hamas’ın Lübnan temsilcisi Salih El Aruri’yi sınır dışı etme seçenekleri arasından birini seçmeliler.

Türkiye’den Lübnan’a Gitmişti

Kohen’in haberine göre, İngiltere Lübnan’a bu konu hakkında iyice düşünmeleri için zaman tanımış. El-Aruri kısa bir süre önce Siyonist İsrail ile Türkiye arasındaki normalleşme anlaşmasından sonra Türkiye’den Beyrut’a taşındı.

İngiltere’nin El Aruri’yi Lübnan’dan sınır dışı ettirmek için attığı bu adımının bölgede İsrail ve Amerika’nın menfaatinin temini doğrultusunda olduğu belirtiliyor.

Salih El Aruri işgal topraklarında Hamas’ın askeri kanadı İzzettin El Kassam Tugayının kuruluşunda çok önemli bir role sahiptir. El Aruri ömrünün 15 yılını Siyonist Rejim zindanlarında geçirmiştir. Buna ek olarak El Aruri Siyonistler tarafından Batı Şeria’daki İsrail aleyhine yapılan operasyonların bir numaraları sorumlusu olarak itham ediliyor.

Hamas Lideri, İran’a Gitmişti…

Salih El Aruri birkaç hafta önce Hamas’ın üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetle İran’a ziyaret düzenledi ve bu ziyarette İran İslam İnkılabı Lideri Seyyid Ali Hamenei ile görüştü. Bu görüşmede işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan son gelişmeler ve ayrıca bölgenin güvenlik konusu ele alındı.

El-Aruri, İran İslam İnkılabı lideri ile yaptığı görüşmenin ardından İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ve İnkılap Rehberinin Uluslararası İlişkiler Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile de görüştü.