İNGİLİZ Elçilikleri Önünde BALFOUR Eylemleri

İşgal altında yaşayan Filistinliler’in 7 Kasım’da İngiltere’nin Tel Aviv büyükelçiliği önünde bir protesto gösterisi planladığı bildirildi. Filistin topraklarının Siyonist güçlerce işgaline ve Filistinliler’in kendi vatanlarından sürülmesine yol açan süreci başlatan Balfour Deklarasyonu 2 Kasım 1917’de ilan edilmişti.

Gösteriyi organize eden Yüksek Takip Komitesi’nden Reca Zaatri 1917 yılında Filistin nüfusunun yüzde 90’ının Arap, sadece yüzde 10’unun ise Yahudi olduğunu ifade etti. İngiliz hükümetinin Yahudilere ait olmayan bir şeyi onlara verdiğini kaydetti.

Zaatri 1948’e kadar süren İngiliz Mandası döneminde İngiliz Hükümetinin Siyonistlerin Filistin’e göç etmesine ve burada bir devlet kurmalarına yardım ettiğini hatırlattı. Şimdi İngiltere’den Filistinlilerin çektiği acılardaki sorumluluklarını kabul etmesini ve Birleşmiş Milletler’in Filistin’i bir devlet olarak tanımasını beklediklerini dile getirdi.

Zaatri Gazze ile Batı Şeria’nın halen işgal altında olduğunu ve İngiltere’nin bu bölgeleri bir devlet olarak kabul etmeyerek işgale onay vermeyi sürdürdüğünü belirtti. İngiliz halkını da sömürgecilik tarihindeki rolleri hakkında yeniden düşünmeye davet etti.

İngiliz elçiliği önünde düzenlenmesi planlanan gösteri Filistin Yönetimini ile koordinasyon içerisinde yapılacak. Filistin Yönetimi Balfour Deklarasyonunun yıl dönümü münasebetiyle tüm dünyadaki İngiliz temsilcilikleri önünde protesto gösterileri çağrısında bulunmuştu. Filistin’de İngiliz Büyükelçiliğinin yanı sıra Gazze ve Batı Şeria’da da gösteri yapılması planlanıyor.