İBRAHİM Camiinde 52 Kez EZAN ENGELLENDİ

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Yusuf İd’ıys, işgal yönetiminin Mart ayı boyunca 52 vakitte İbrahim El-Halil Camii’nde ezan okunmasına Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduklarını ileri sürerek izin vermediğini açıkladı.

Bakan İd’ıys, işgal yönetiminin bu politikayı Müslümanlara baskı yapmak ve İbrahim El-Halil Camii’nde namaz kılmalarını engellemek için sistematik bir şekilde uyguladığını söyledi.

Filistinli bakan ayrıca işgal güçlerinin İbrahim El-Halil Camii girişlerinde ve camiye giden yolda askeri barikatlar kurduğunu, camiyi kirletmeye devam ettiğini bildirdi.

İşgal yönetiminin İbrahim El-Halil Camii’nde ezan okunmasını engellemesinin ibadet hürriyetinin ihlali olduğuna dikkat çeken İd’ıys, işgalcilerin asılsız gerekçeler öne sürerek ve her ay çeşitli yollara başvurarak camiye tümüyle el koymaya çalıştıklarını belirtti.

İşgal güçlerinin Filistinlilere şantaj yaptığını ve kontrol noktalarında metal dedektörlerinden geçirdiğini söyleyen İd’ıys, Filistinlileri işgalcilerin planlarını uygulamalarına fırsat vermemek için İbrahim El-Halil Camii’nde namaz kılmaya davet etti.

İşgal rejimi 1994’deki katliamın ardından El-Halil’deki İbrahim El-Halil Camii’ni Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye böldü.