İBRAHİM Camiinde Ocak Ayında 47 Kez EZAN Engeli!

Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre İsrail işgal güçleri geçtiğimiz Ocak ayı içinde Batı Yaka’nın El-Halil şehrinde bulunan Hz. İbrahim Camisi’nde 47 vakit ezan okunmasını engelledi.

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Yusuf Edis yaptığı açıklamada bu uygulamaları kınayarak şöyle konuştu: “Yahudi yerleşimcilerin birtakım dinî kılıflara sokarak gerçekleştirdikleri saldırıların önünü açmak amacıyla yapılan bu hak ihlalleri Filistin’de ve dünyanın genelinde yaşayan Müslümanların değerlerine karşı büyük bir tecavüz niteliği taşımaktadır. Hz. İbrahim Camisi tam anlamıyla İslamî bir mabettir. Gayrimüslimler tarafından herhangi isimle olursa olsun kirletilmesi uygun değildir.”

Yusuf Edis işgal yönetiminin El-Halil’de başta Hz. İbrahim Camisi olmak üzere muhtelif İslamî kutsal mekanlara yönelik olarak tehlikeli yansımaları olacak uluslararası çapta girişimlerde bulunduğuna dikkat çekti. El-Halil’de bulunan ve İsrail işgal yönetiminin bu şehirde işlediği suçlarla ve gerçekleştirdiği ihlallerle ilgili bir rapor hazırlayan uluslararası gözlemcilerin buradan çıkarılmasının da söz konusu uygulamalarından biri olduğunu dile getirdi.

Edis uluslararası toplumun, hukuki, siyasi ve insanî kurumlarıyla Filistin’deki Müslümanların ve hıristiyanların kutsal mekanlarını korumak, işgal yönetiminin ihlal ve tecavüzlerinin önüne geçmek için gerekenleri yapmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.