HRW: Netanyahu’yu Dünya Siyasetinde Trump Koruyor!

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch -HRW) Başkanı; “Eğer ki ABD Başkanı Donald Trump iktidarda olmasaydı İsrail, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan İnsan Hakları Ofisi’nin müdürü Ömer Şakir’i kovmaya kalkışamayacaktı” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün İcra Direktörü Kenneth Roth, Trump’ın işgal devletinin başbakanı Benyamin Netanyahu’nun insan hakları siciliyle ilgili dosyalara dokunulmasını engellemek için onu himaye ettiğini dile getirdi.

Kenneth Roth şöyle konuştu: “Beyaz Saray’da Trump olmasaydı Netanyahu, Ömer Şakir’i kovmaya kalkışabilir miydi? Bu konuda şüpheliyim. Sanıyorum Netanyahu’ya istediğini yapması için yeşil ışık yakan Trump’tır.”

Roth yaptığı açıklamada, Trump’ın dünyanın her tarafında zalimleri himaye etmekle meşgulken insan hakları lehine bir şey yapmasının mümkün olmadığını hatırlattı.

İşgal yönetimi ABD vatandaşı olan Ömer Şakir’in, İsrail’i boykot hareketi BDS’ye destek verdiği iddiasıyla onu kovmak için çalışıyor. Ömer Şakir ise iddiayı reddediyor.

Şakir’in İsrail Yüksek Mahkemesi’ndeki temyiz davasının son duruşması geçtiğimiz Perşembe günü düzenlenmişti. Ancak karar verilmedi ve dava önümüzdeki Eylül’e ertelendi.

İşgal parlamentosunun 2017’de çıkardığı bir yasaya göre işgal yönetimi kısa adı BDS olan İsrail’i boykot hareketine destek verenlerin ikamet haklarını ve diplomatik imtiyazlarını iptal edebiliyor.