Hristiyan ve Samiri Yahudilerden Müslümanlara Ezan Yasağı Desteği

Filistin’de yaşayan Samiri Yahudileri ve Hristiyanlar, İsrail’in ezanı yasaklama girişimine tepki göstererek Müslümanlara destek verdi.

İsrail meclisindeki (Knesset) yasama komisyonunun, sabah ezanın hoparlörle okunmasının yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını onaylaması sadece Müslümanların değil, Kudüs ve Batı Şeria’da yaşayan Hristiyan ve Samiri Yahudilerinin de büyük tepkisini çekti.

Batı Şeria’nın Nablus kentinde yaşayan Samiri Yahudileri Hahamı Hüsnü Vasıf Es-Samiri yaptığı açıklamada, İsrail’in ezana müdahalesinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirterek, “Din özgürlüğü Allah tarafından insanlığa bahşedilmiş bir özgürlüktür ve kimsenin buna müdahaleye hakkı yoktur. Ayrıca Ezan, tekbir ve tazimden ibarettir. Alemlerin Rabbi olan Allah’ı yüceltme nidasıdır. Buna karşı çıkmak büyük bir cürümdür.” ifadelerini kullandı.

 

“Ezanın olmadığı yerde kendimizi güvende hissedemeyiz”

Kendi dini ritüellerine müdahale edilmesine karşı çıktıkları gibi İslam ve Hristiyanlığa müdahale edilmesine de karşı çıktıklarını belirten Es-Samiri, şöyle konuştu:

“Biz Samiri Yahudileri olarak ezanın yükselmediği bir yerde kendimizi güvende hissedemeyiz, Allah’ın adının yüceltilmediği topraklarda kendimizi büyük bir tehlikede addederiz. Hiçbir beşerin Allah’ı yücelten nidaya müdahale hakkı olamaz. Dolayısıyla biz Ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanması durumuna tamamen karşıyız. Bizim insanlık ailesi olarak, Beni İsraililer, Hristiyanlar ve Müslümanlar olarak Allah’ı zikretmeye ihtiyacımız var, özellikle de bu zor günlerde. Biz kesinlikle buna karşıyız ve bunu asla mazur görmeyiz.”

İsrail’in Kudüs ve diğer İsrail kentlerinde ezanı susturma girişimlerini kesin bir dille kınadıklarını ifade eden Es-Samiri, “Allah’a inanan dinlerin özgürlüğünden yana olduklarını ve çocuklarına da bunu öğrettiklerini” kaydetti.

Es-Samiri, “Allah’ın adını yüceltmek ve O’na saygı duymak Yahudi, Hristiyan ve Müslümanların da ortak inanç esasıdır. Bir kez daha İslam’ın bu azim şiarına yapılacak her türlü müdahaleyi kınadığımızı ifade etmek istiyorum.” diye sözlerini tamamladı.