HENİYYE: Uzlaşının Başarısından Başka YOL YOK!

Hamas’ın uzlaşı dosyalarını ele almak amacıyla Mısır’ın önümüzdeki Salı günü Kahire’de görüşme çağrısına olumlu cevap vereceğini belirten Heniyye, hükümet üyeleri ve konuk Mısır heyeti onuruna verilen öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, Hamas’ın krizde olduğu için değil doğruluğuna inandığı için uzlaşıya gittiğini söyledi.

“Hamas’ın baskılara boyun eğerek veya güçsüz olduğu için uzlaşıyı kabul ettiğini zanneden yanılır” diyen Heniyye, Hamas’ın Filistin davasına kurulan büyük komployu görüp derinlemesine bir değerlendirme yaptıktan sonra uzlaşıya karar verdiğini ifade etti.

Heniyye, uzlaşının sadece Gazze Şeridi’yle sınırlı olmadığını, bilakis Batı Yaka’yı ve tüm Filistin bölgelerini kapsadığını bildirdi.

Hiçbir gücün Batı Yaka’yı Kudüs’ten ya da Gazze Şeridi’nden ayıramayacağını bildiren Heniyye, uzun bir sürecin ilk adımını attıklarını ve bölünmüşlük halinin tamamen sona ereceğini kaydetti.

Filistin uzlaşısının mutlaka başarılı olması gerektiğini ve başka seçenek bulunmadığını söyleyen Heniyye, Fetih’e ve diğer gruplara kapılarını açtıklarını, uzlaşı yolunda yürümeye kararlı olduklarını belirtti.

Filistin Başbakanı Rami El-Hamdallah da yaptığı konuşmada, Hamas’ın yaşanan tarihi anlarda stratejik bir ortak olduğuna işaret etti.