Heniyye’den ÜRDÜN’ün Güvenliğine Vurgu

Görüşmede Ürdün Kralı’nın da Filistin davasına yeniden öncelik kazandırılması gerektiğini belirttiği ve önümüzdeki dönem taraflar arasında koordinasyonun devam etmesi konusunda anlaşma sağlandığı ifade edildi.

Heniyye’nin ofisinden yapılan açıklamada, Hamas liderinin Ürdün Kralı’na uzlaşı anlaşmasını güvenilir bir şekilde uygulayacaklarını söylediği belirtildi.

Mevcut aşamanın birlik ve bütünlük gerektirdiğini kaydeden Heniyye, uzlaşının başarılı olması için Ürdün’ün rolünün önemli olduğunu bildirdi.

Ürdün ve Filistin arasındaki güçlü ilişkilere ve iki halk arasındaki derin bağlara işaret eden Heniyye, eski Ürdün Kralı Hüseyin’in Şeyh Ahmed Yasin’in kurtarılmasındaki rolünü ve Kral Abdullah’ın Gazze’ye açılan savaş sırasında yaralılar için kan verdiğini hatırlattı.

Hamas’ın tüm komploları ve alternatif vatan fikrini reddettiğini belirten Heniyye, Hamas’ın Ürdün’ün güvenliğine de önem verdiğini dile getirerek, “Ürdün’ün güvenliği bizim güvenliğimizdir” dedi.
Ürdün Kralı Abdullah’ın da telefon görüşmesinde Heniyye’ye Ürdün’ün Filistinlilere desteğini sürdüreceğini söylediği ifade edildi.