HENİYYE: Soruşturma Bitene Kadar HAMAS SUSACAK!

Saldırının şüphelilerine yönelik yapılan operasyonda şehit olan iki güvenlik görevlisinin cenaze törenine katılan Heniyye, cinayeti çözmek için Hamas güvenlik biriminin içişlerine bağlı güçlerle birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Patlamayı çözen güvenlik güçlerinin sürdürdüğü soruşturmayı sonuna kadar bekleyeceklerini hatırlatan Heniyye, operasyonda şehit olan iki kahramanı selamladıklarını kaydetti.

Gazze’de Hamas’a bağlı Filistin İçişleri Bakanlığı bu ayın 13’ünde, ulusal uzlaşı hükümeti Başbakanı Rami El-Hamdallah’ın konvoyuna yönelik patlama meydana geldiğini, patlamada can kaybı olmadığını duyurdu.

Patlamanın Filistin davasının geçirdiği hassas bir süreçte meydana geldiğine dikkat çeken bakanlık, saldırının öldürmeyi hedeflemediğini, siyasi bazı amaçları hedeflediğini kaydetti.

Patlamanın hemen ardından Hamas’a bağlı bütün birimler olayı çözmek için seferber olurken, bölgedeki iletişim şirketlerinin güvenlik birimlerine bilgi vermemeleri konusunda dışarıdan talimat aldıkları belirlendi.

Araştırmalar sonrası dün Gazze’nin En-Nusayrat Mülteci Kampında oldukları belirlenen şüphelilerin teslim olmaları için yapılan operasyonda şüphelilerin karşılık vermeleri üzerine iki güvenlik görevlisi şehit olurken, şüphelilerden de ikisi hayatını kaybetti, biri yaralı olarak ele geçirildi.

Nusayrat kampında kılınan cenaze namazının ardından binlerce kişi iki şehidi son yolculuklarına uğurladı.

Cenaze namazından kısa bir konuşma yapan Heniyye şunları söyledi:

“Süreç içinde susmayı tercih ettik ve fazla konuşmadık. Ancak şuradan buradan, siyasi sorumluluklardan uzak bir şekilde rahatsız edici açıklamalar işittik. Güvenlik güçlerinin hala takip ettiği bir dosyayı kimileri siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlik açıdan kullanmak istedi. Öldürülen şüpheliler sadece piyondurlar. Onları kullananlar var. Hüküm vermek için acele etmeyeceğiz. Gazze’deki güvenlik güçleri ipucuna ulaşmak için gece gündüz çalıştılar. Patlamayı amaçlarına uygun kullanmak isteyenlerin önünü kestiler. Hala bazı şüpheliler takipteler. Olayın tamamen çözülmesi gerekir.”

Heniyye devamla, güvenlik güçlerinin olayı tamamıyla çözene kadar Hamas hareketinin sabır stratejisini takip edeceğini söyledi.