Home / Filistin / Heniyye: FİLİSTİN Siyasetinde Çözüm DİRENİŞTE

Heniyye: FİLİSTİN Siyasetinde Çözüm DİRENİŞTE

İslami Direniş Hareketi HAMAS Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Birzeit Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçiminin sadece kampüs içiyle değil çevresiyle de bağlantılı olduğunu söyledi.

Heniyye, Birzeit Üniversitesi’ndeki Öğrenci Konseyi seçimini İslami Kitle’nin kazanmasının İslami Kitle’nin yok sayılamayacağını ve Hamas’ın görmezden gelinemeyeceğini ispat ettiğini bildirdi.

İslami Kitle’nin Birzeit Üniversitesi’ndeki seçimi kazanması vesilesiyle düzenlenen kutlama törenine telefonla bağlanan Heniyye, seçimin Filistin siyasi sistemini inşa etmenin tek yolunun ortaklık olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Birzeit Üniversitesi’ndeki seçimin çevresindeki ortamdan ayrı değerlendirilemeyeceğine dikkat çeken Heniyye, hâlâ bölünmüşlük halini yaşadıklarını belirterek, Ulusal Konsey’in uzlaşma sağlanmadan toplanmasını örnek verdi.

Heniyye, Filistin Kurtuluş Örgütü’nü Beyrut ve Kahire’de yapılan anlaşmalara uygun bir şekilde yapılandırmak için Hamas ve İslami Cihad’ın da katılımıyla birleştirici bir Ulusal Konsey toplanması çağrısında bulundu.

Hamas lideri, Birzeit Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçiminde alınan sonuçların Filistin halkının ve özellikle de öğrencilerin direniş seçeneği etrafında kenetlendiğinin ispatı olduğunu söyledi.

Hamas’ın öğrenci kolu İslami Kitle, Birzeit Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimini arka arkaya dördüncü kez kazandı.

İslami Kitle seçimde öğrencilerden 3784 oy alarak Öğrenci Konseyi’nde 24 sandalye elde etti.