EL-HAYYE: Büyük Dönüş Eylemleri SÜRECEK!

Dün Filistin Halkıyla Dayanışma Cuması faaliyetlerine katıldığı sırada yaptığı açıklamada El-Hayye, “Uzlaşı milli bir görev ve sorumluluktur.  Mısır’da ulusal tutum ve ilkelere bağlı kaldığımızı anlattık. 2011 anlaşmasına göre ulusal birliğe varma ihtiyacımızı ifade etik. Ancak uzlaşı ve milli birlik için Mısır’a giderken Gazze’ye hâlâ yaptırımların uygulanması mantıklı değil. Mısır, Filistinli grupların acilen milli birlik hükümetinin ve ulusal meclisin kurulması, Filistin halkının tercihini ortaya koyması için seçimlerin yapılması gerektiği konusundaki görüşünü Filistin Yönetimi’ne iletti. Her şeyden önce yaptırımların kaldırılması gerekir. Çünkü bu Filistin halkının talebidir” dedi.

Fetih’in kartları birbirine karıştırma girişimini reddeden El-Hayye, “Görülüyor ki bu Fetih’in hoşuna gitmiyor. O medya üzerinden sataşmalarla Filistin içi bazı sorunları alevlendirerek kartları karıştırmak istiyor. Biz de “Medya üzerinden tartışma ve kapışma istemiyoruz” diyoruz. Fetih daha önce imzaladığımız anlaşmaya göre uzlaşıya varmaya hazır ise, biz de hazırız” ifadesini kullandı.

İşgal rejiminin kuşatmayı hafifletme hususunda ağır davranmasına da değinen El-Hayye, işgalcinin Mısır, Katar ve BM’nin girişim ve arabuluculuğuyla yapılan anlaşmaya bağlı kalmak zorunluluğunun olduğunu hatırlatarak, yürüyüşlerin devam ettiğini, kuşatmanın son bulacağı ana kadar yürüyüşleri kendilerinin idare edeceğini kaydetti.