Harvard’ı Kazanan Filistinliye ABD’den Sınır Dışı…

Harvard Üniversitesi’ni kazanan Filistinli bir öğrenci, Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi esnasında vizesi iptal edilerek sınır dışı edildi.

Harvard’ın öğrenci gazetesi Crimson’da yayınlanan habere göre, Lübnan’da yaşayan Filistinli İsmail Ajjawi, Boston Logan Havalimanı’nda sorgulandıktan sonra arkadaşlarının ‘sosyal medyadaki paylaşımları’ gerekçe gösterilerek sınır dışı edildi.

Filistinli öğrenci, kendisine dini inançlarıyla ilgili sorular sorulduktan sonra telefonunun ve bilgisayarının yetkililer tarafından alındığını belirtti.

5 saat sorgulandığını ifade eden ve arkadaşlarının paylaşımlarından sorumlu olamayacağını belirten Ajjawi, havalimanında yaklaşık 8 saat geçirdikten sonra Lübran’a geri gönderildi.

Harvard sözcüsü, “Üniversite yönetimi olarak öğrencimizin ailesiyle irtibattayız ve yetkililerin bu sorunu derhal çözmesini ümit ediyoruz. Umarız ki öğrencimiz güz dönemindeki derslerini kaçırmadan bir an önce kampüse gelebilir.” şeklinde açıklama yaptı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi Sözcüsü Michael McCarthy, Filistinli öğrencinin ‘ABD’ye giriş için uygun olmadığını’ kaydetti.