Hamas’tan Yüzyılın Anlaşması İle Mücadele Planı

Hamas Yüzyılın Anlaşması planına karşı verilecek mücadelelerin başarılı olması için üç isteğini ortaya koydu. Bunların başında da Filistin Yönetimi ile İsrail işgal rejimi arasındaki güvenlik işbirliğinin sona erdirilmesi yer alıyor.

Hamas’ın üç isteğiyle ilgili açıklamayı hareketin sözcüsü Fevzi Berhum yaptı. Berhum bu isteklerin Filistin yönetimine yönelik olduğunu dile getirerek Hamas’ın isteklerini şu şekilde sıraladı:

Birinci olarak düşmanla güvenlik işbirliğinin derhal sona erdirilmesi gerekir. İkinci olarak güvenlik güçlerinin ve gençlerin beldeleri ve insanları korumak, toprakları ve kutsal mekanları savunmak konusunda serbest bırakılmaları gerekir. Üçüncü olarak da Gazze’ye yönelik cezaların kaldırılması gerekir.

Berhum, Yüzyılın Anlaşması planını Filistin halkına karşı yeni bir nekbe (büyük felaket) ve ABD ile İsrail’in Filistin’e yönelik ortak düşmanca tutumu olarak nitelendirdi. Bu plana karşı mücadele etmenin, onun başarısını önlemenin, Filistin halkının çıkarlarını korumanın bütün Filistinlilerin üzerine bir görev ve sorumluluk olduğunu dile getirdi.

Berhum, Yüzyılın Anlaşması planına karşı mücadele etmek için sorumlu duruşlar sergilemenin, kararlar almanın ve tüm ulusal hareket liderlerini bir araya getiren toplantılardan çıkacak cesaretli adımlar atmanın gerektiğini vurguladı.