Hamas’tan Yalan Haber Yapan Mısır Gazetesine Tepki

Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi üyesi Basim Naim yaptığı açıklamada, Mısır’daki en büyük gazetelerden biri olan El-Mısri el-Yevm gazetesine esir takası ile ilgili röportaj vermediğini belirterek bu yönde medyada yer alan bütün haberleri yalanladı.

Mısır basınında, işgal rejimi ile muhtemel esir takası konusunda açıklamalar yaptığına dair hakkında çıkan haberlerin doğru olmadığına dikkat çeken Naim, Filistin yerel kaynaklarına veya yurt dışındaki medya kuruluşlarına esir takası konusuna ilişkin herhangi bir açıklama yapmadığını vurguladı.

Hamas liderlerinden Naim açıklamasında, “El-Mısri el-Yevm gazetesinin benimle röportaj yaptığını iddiasını ve söylemediğim sözleri benden nakletme gibi çirkin bir yola tevessül etmesini kınıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi üyesi Basim Naim, El-Mısri el-Yevm gazetesinin yetkililerine, binlerce Filistinliyi yakından ilgilendiren esirler konusu gibi hassas mevzularda dikkatli ve doğru haberler yapma çağrısında bulundu.

Hamas’ın Gazze Şeridi sorumlusu Yahya Sinvar, 3 Nisan’da yaptığı açıklamada İsrail hapishanelerindeki kadın, hasta ve yaşlı esirlerin serbest bırakılması karşılığında cüzi bir karşılık verebileceklerini söylemişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise 6 Nisan’da Gazze’deki İsrailli kayıp askerler konusunda ara bulucular kanalıyla acil bir diyalog çağrısında bulunmuştu.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, ilk kez Nisan 2016’da, ellerinde İsrail askerinin bulunduğunu duyurmuş ancak ölü ya da sağ olduklarına dair bilgi vermemişti.