Hamas’tan Suudi Arabistan’a İlişkileri Normalleştirme Çağrısı

Eski Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Suudi Arabistan yönetimine, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ile ilişkilerin kapılarını açma ve Filistin davasını desteklemedeki eski tutumuna dönme çağrısı yaptı.

Suudi Arabistan merkezli el-Arabiyye televizyon kanalına verdiği röportajda Hamas liderlerinden Meşal, “Hamas hareketi, tüm ülkelere açık olmakla birlikte ilişki ve bağlantıları bölgedeki belirli bir eksenle sınırlamaz. Hareket karar almakta bağımsızdır. Ayrıca herhangi bir örgüte veya devlete tabi değildir.” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın, sadece ideolojik olarak Müslüman Kardeşler Cemaatine (İhvan) intisaplı olduğu ve bu bağlantının hala devam ettiğini aktaran Meşal, “Ancak bizler, tek davası işgalci İsrail’e karşı direnmek olan Filistin merkezli bağımsız ve İslami bir hareketiz.” dedi.

Açıklamalarında Filistinli lider, Hamas ile ilgili tüm kararların yalnızca hareketin lider kadrosu tarafından alındığına dikkat çekerek, “Hamas hiçbir örgüt yahut devlet güdümünde değildir. Kararımız Filistin halkımızın çıkarlarına dayanmaktadır.” ifadelerini kaydetti.

Hamas-İran ilişkileriyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Hamas’ın yurtdışı sorumlusu Meşal, “İran, direnişin sürdürülebilmesi için gerekli silah ve teknolojilerle bizi destekledi. Hem İran’a hem de bizi destekleyen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Bizi destekleyenlere teşekkür etmemiz, onların bölgesel veya uluslararası politikalarında kendileriyle aynı fikirde olduğumuz anlamına gelmez” diyen Hamaslı yönetici, “Ülkelerin bize desteği, kararımızın bağımsızlığını ve aynı zamanda Arap ve İslam ümmetimize olan bağlılığımızı etkilemez.” şeklinde konuştu.

Meşal, Hamas’ın, Filistin halkına fayda sağlayacak hiçbir ilişkiden geri adım atmayacağını vurgulayarak, “Biz, kimseye bağımlı değiliz.” dedi.