Hamas’tan Suudi Arabistan Rejimine Tepki

Hamas, Suudi Arabistan Yönetiminin, Suudi Arabistan’da yaşayan bazı Filistinlilere yönelttiği haksız suçlamaları ve yanlış yargılamaları üzülerek takip ettiğini belirtti.

Hamas, bugün konuyla ilgili yaptığı bir basın açıklamasında şunları söyledi: Suudi Arabistan’da aralarında Dr. Muhammed Salih el-Hudari (81) ve oğlu Dr. Hâni’nin (49) de bulunduğu tutuklu onlarca Filistinli, herhangi bir suç işlemedi ve yasalara ters eylemlerde bulunmadı.

Hamas açıklamasında ayrıca şunları da ekledi: Filistinli tutukluların, Suudi Yönetimi güvenlik teşkilatı nazarındaki tek suçları, onların Filistin davasına yardım etmeleri, Kudüs ve Mescidi Aksa’nın savunması için direniş gösterenlere katılmalarıdır.

Hamas, Filistin halkının onurlu evlatlarını tutuklamaya devam eden Suudi Yönetimini açık bir şekilde kınadığını ifade ederek, tüm tutukluların serbest bırakılmasını talep etti.

Suudi Arabistan Ceza Mahkemesi, Filistinli tutuklulara, “terörizmi destekleme ve finanse etme” ve “terör örgütüne katılma” suçlamasında bulunuyor.

4 Nisan 2019’da tutuklanan Hamas’ın Suudi Arabistan’daki yetkilisi Muhammed el-Hudari ve oğlu Hâni’nin de aralarında bulunduğu 60 Filistinlinin yargılanmasına Suudi Arabistan Ceza Mahkemesi’nde başlandı.