HAMAS’tan Filistin’de Uzlaşıya Tam ve Şartsız Destek!

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Filistinli grupların uzlaşı girişimini tümüyle ve şartsız kabul ettiklerini açıkladı.

Heniyye, girişimi sunan sekiz grubun üyelerinden oluşan heyeti Gazze’deki ofisinde kabul etti.

“Filistinli grupların liderlerine ve halkımıza geçtiğimiz günlerde teslim aldığımız sorumlu ve samimi planı kabul ettiğimizi duyuruyoruz” diyen Heniyye, girişimi şartsız olarak onayladıklarını bildirdi.

Heniyye, sorumluluğun uzlaşı çabalarını güçlü bir şekilde ileriye götürmeyi gerektirdiğini söyledi.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı, bazı ufak tefek mülahazaları olmasına rağmen girişimi onayladıklarını belirtti.

Filistinli gruplar, Hamas ve Fetih arasında uzlaşının sağlanarak bölünmüşlüğe son verilmesi konusundaki görüşlerini içeren dört maddelik “Milli Görüş”ü açıklamıştı.

Gazze kentinde Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında açıklanan maddelerin ilki 2005, 2011 ve 2017’de Kahire’de imzalanan anlaşmalar ile 2017’de Beyrut’ta imzalanan anlaşmayı esas kabul ediyor.

İkinci madde, Filistin Kurtuluş Örgütü’nü Geliştirme ve Etkinleştirme Komitesi’nin Ekim 2019’da Kahire’de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın katılımıyla toplanması çağrısında bulunuyor.

Üçüncü madde Ekim 2019’dan Temmuz 2020’ye kadarki dönemi bölünmüşlüğün sona erip birliğin sağlanması için geçiş dönemi kabul ediyor.

Dördüncü madde ise üçüncü maddede belirtilen geçiş döneminin belirli bir takvime bağlanması çağrısında bulunuyor.