Hamas’tan Filistin Yönetimine Direniş Çağrısı

Hamas yaptığı açıklamada, Siyonist İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın ilhakı projesine karşı mücadelede yeni bir ortak ulusal eylem safhasının başlatılması çağrısında bulundu.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, basın açıklamasında, “İşgal altındaki Batı Şeria’nın ilhak projesi, Filistin toprakları üzerinde uygulamaya koyulan Yahudileştirme planının en tehlikelisidir.” ifadelerini kullandı.

Emperyalist Amerika ve Siyonist İsrail yetkililerince yürütülen Batı Şeria’daki bölgelerin haritalandırılması sürecine değinen Hamas sözcüsü, ”Söz konusu ilhak projesi, Batı Şeria’nın topraklarının %38’inin çalınması ve Siyonist İsrail’in Yahudi yerleşim merkezlerinin %70’i kadarına meşruluk kazandırılması anlamına gelmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, Ramallah’taki Filistin Yönetimi’ne seslenerek, Oslo Anlaşmasını feshederek sessizliğini bozması ve İsrail’i tanımaktan vazgeçerek işgal rejimine karşı direnişe başlaması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Siyonist işgal yönetimi Başbakanı Benyamin Netanyahu ile 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Ortadoğu barış planında, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerinin “İsrail’ toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin’e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.

Netanyahu, İsrail’de 2 Mart’ta yapılan erken seçim öncesi Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ile Ürdün Vadisi’ni “ilhak” vaadinde bulunmuştu.

Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı başkanı Benny Gantz’ın imzaladığı koalisyon hükümeti anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı 1 Temmuz’dan itibaren Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ile Ürdün Vadisi’nin “ilhakını” kabine veya Meclisin onayına sunabilecek.