Hamas’tan Çağrı: Kutsal Mekanları Koruyun!

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas Sözcüsü el-Kanu, İsrail’in Mescidi Aksa’ya ve Kudüslülere dönük artan saldırı ve hak ihlallerine sert tepki gösterdi. Filistin halkına seslenen Hamaslı yönetici el-Kanu, Mescidi Aksa’yı ziyaret etme, burada bulunmaya özen gösterme ve Allah yolunda ribatta bulunma çağrısında bulundu.

El-Kanu, “Ramazan ayının başlamasıyla birlikte işgal güçlerinin, Mescidi Aksa’ya ve burada ibadet edenlere karşı ırkçı saldırılarını artırması, yeni bir statüyü dayatmanın yanı sıra Aksa ve burada yer alan dini şiarları hedef alan Siyonist planları uygulamaya yönelik çaresiz bir girişimdir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, işgal güçlerinin, Ramazan ayının ilk günlerinde Mescidi Aksa’ya baskın yaparak namaz kılan veya itikafa giren onlarca Filistinliyi tutuklaması, Kudüslülerin Aksa’ya girişini engellemek amacıyla Aksa’nın girişlerine yeni demir bariyerler yerleştirmesi ve hoparlörlerin kablosunu kesip ezanları susturmasının Filistin halkına karşı saldırganlık politikalarının devam ettiği anlamına geldiği kaydedildi.

Hamaslı lider el-Kanu, bu tür eylemlerin, Filistinlilerin ibadet haklarının ihlal edildiğini açıkça ortaya koyduğunu vurguladı. İşgal Güçleri Mescidi Aksa’nın Ezanlarını Susturmaya Çalışıyor İşgal güçlerinin koruması altındaki çok sayıda fanatik Yahudi yerleşimci, Ramazan-ı Şerif ayının ilk günü, Mescidi Aksa’nın avlusuna girerek Müslümanların iftarını açmasını engellemişti.

Öte yandan Filistinlilere yönelik hadsiz ve hudutsuz suç işleyen işgal güçleri, bu sefer de Mescidi Aksa’nın kuzeybatısındaki El-Esbat (Aslanlı) Kapısı’nın yakınlarında oruçlu Kudüslüler için tahsis edilen iftar yemeklerine el koydu.

Kaynaklar, İsrail askerlerinin iftar için hazırlanan yemeklere el koymasına tepki gösteren Filistinlilere müdahale ettiğini ve birkaç kişiyi darp ettiğini aktardı. Bununla da yetinmeyen İsrail polisi, Ramazan ayının ilk gününde ilk iftarın yaklaşmasıyla beraber Mescidi Aksa’daki hoparlörün kablosunu kesip akşam ezanının okunmasını engelledi.