Hamas’tan BM’nin İsrail Çekincesine Eleştiri

Hamas, Birleşmiş Milletler’in Filistinli çocuklara yönelik çok sayıda ihlal gerçekleştiren işgal rejimini “Utanç Listesi”ne dahil etmemesini eleştirdi.

Hamas sözcülerinden Hazım Kasım konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin Filistinli çocuklara yönelik ihlallerinin 2018 yılında en üst seviyeye çıktığına dikkat çekti.

Kasım, Birleşmiş Milletler’in işgal rejiminin ve Amerika’nın baskılarına boyun eğmesinin işgal güçlerinin Filistinli çocuklara ve tüm Filistin halkına yönelik daha çok cinayet işlemesine yeşil ışık yaktığını belirtti.

Birleşmiş Milletler’e seslenen Kasım, işgal güçlerinin cinayetlerini ispat eden raporlarını ve kararlarını pratik uygulamaya dönüştürmesini ve işgal rejiminin uluslararası mahkemelerde yargılanmasını sağlamasını istedi.

Hamas sözcüsü, işgal rejiminin uluslararası mahkemelerde yargılanmasının Filistin halkına yönelik işlediği savaş suçlarını ve insalığa karşı suçları engelleyeceğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler, işgal rejimini çocukları hedef alan ihlaller gerçekleştiren ülkelerin yer aldığı Utanç Listesi’ne dahil etmedi.

İşgal güçlerinin 2018’de Filistinli 59 çocuğu şehit ettiğini ve 2756 çocuğu yaraladığını raporlarında belirten ve bunun 2014’ten bu yana en yüksek oran olduğunu kaydeden Birleşmiş Milletler’in işgal rejimini Utanç Listesi’ne almayarak kendisiyle çeliştiği belirtildi.