Hamas’tan Abbas’a: ABD Planına Karşı Milli Birlik…

Hamas ulusal ilişkiler sorumlusu Hüsam Bedran, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’tan başta Yüzyılın Anlaşması olmak üzere Filistin davasını hedef alan komplolara karşı koymak için Filistin Kurtuluş Örgütü’nü toplantıya çağırmasını istedi.

Bedran, bu açıklamayı Ramallah’ın kuzeyindeki Bi’r Zeyt beldesinde “FKÖ ve Filistin halkı sapasağlam bir bina gibidir” sloganıyla düzenlenen halk konferansında yayınlanan konuşmasında yaptı.

Konuşmasında Fetih hareketine seslenen Bedran, Filistin davası için büyük tehlike teşkil eden mevcut krizden kurtulmak için harcanan çabalara olumlu cevap vermesini talep etti.

Bedran, “En kısa sürede milli birliğimizi yeniden sağlamalıyız ve siyasi kurumlarımızı düzenlemeliyiz” diyerek, Hamas’ın uzlaşıya hazır olduğunu belirtti.

Hamas’ın tüm fikirlere ve önerilere açık olduğunu kaydeden Bedran, FKÖ’nün korunarak güçlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Bedran, Hamas’ın gerek başkanlık seçimleriyle birlikte yapılsın veya gerekse müstakil olarak gerçekleştirilsin, Ulusal Konsey seçimlerine hazır olduğunu bildirdi.

Hamas lideri, 2005 ve 2011 yıllarında yapılan, geçmişte Kahire’de, Beyrut’ta ya da başka bir yerde imzalanan tüm uzlaşı anlaşmalarına bağlı olduklarını ifade etti.