Hamas’tan Abbas Yönetiminin İsrail İle Normalleşme Kararına Tepki

Hamas, Filistin Yönetimi’nin İsrail ile ikili ilişkilerini yeniden başlatma kararına sert tepki gösterdi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin ulaştığı açıklamada Hamas, “Filistin Yönetimi, normalleşme kararıyla, ulusal değer ve ilkelerin yanı sıra Filistinli grupların genel sekreterler toplantısında alınan kararları da boşa çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada, söz konusu kararın, ulusal uzlaşının sağlanması için atılan adımların, Filistin davasının içinde bulunduğu zorluklara karşı koyabilmek amacıyla oluşturulmak istenen tam ulusal strateji çabaların ve İsrail rejiminin ilhak planlarını boşa çıkarmak için ortaya konulan gayretlerin baltalanmasını temsil ettiği vurgulandı.

Filistin Yönetimi’nin, daha önce İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzalayan ülkeleri kınadığını ve varılan anlaşmaları reddettiğini hatırlatan Hamas, aldığı yeni kararla Filistin Yöneti’minin hem kendisiyle çeliştiğini hem de işbirlikçilerin ekmeğine yağ sürdüğünü kaydetti.

İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarından kovulmasının ancak Filistinli grupların tek çatı altında toplanmasıyla mümkün olabileceğine dikkat çeken Hamas, normalleşme kararından bir an önce geri çekilme çağrısında bulundu.

Diğer taraftan, Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fetih)’in Merkez Komite Üyesi ve Filistin Sivil İşler Genel Kurulu Başkanı Hüseyin eş-Şeyh, Filistin Yönetimi ile işgalci İsrail arasındaki ilişkilerin, artık eski haline döndüğünü açıkladı.

Eş-Şeyh sosyal medya platformu Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “İsrail’in bizimle imzaladığı anlaşmalara olan bağlılığı konusunda Sayın Başkan (Mahmud Abbas) tarafından yapılan temasların ışığında ve İsrail’in bu taahhüdünü teyit eden resmi yazılı beyan ve sözlü mektuplarına istinaden, İsrail ile olan ilişkilerin seyri eski haline dönecektir.” ifadelerine yer verdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçtiğimiz Mayıs ayının 19’unda Filistinlilerin ABD ve İsrail’le varılan tüm anlaşmalardan çekildiğini duyurmuştu. Abbas, çekilme kararını, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak edeceği yönünde yaptığı açıklamalara tepki olarak almıştı.

Konu hakkında yaptığı açıklamada Abbas, “Filistin, Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail ve ABD ile yapılan güvenlik anlaşması da dahil hiçbir anlaşma ve mutabakata bağlı kalmayacaktır.” Demişti.