Hamas’ın Önemli İsimlerinden Şeyh Ahmed Nimr Vefat Etti

Hamas liderlerinden ve Han Yunus vilayetinin önde gelen isimlerinden Şeyh Ahmed Nimr Hamdan öğle saatlerinde vefat etti.

Halk arasında “Ahmed Nimr” adıyla bilinen Hamas liderinin Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Han Yunus kentindeki Er-Rahme Camii’nde yaklaşık 30 yıl hatiplik yaptığı bildirildi.

Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin Şeyh Ahmed Nimr’i doksanlı yılların ortalarından El-Aksa İntifadası’na kadar birçok kez gözaltına aldığı ifade edildi.

1938 yılında dünyaya gelen Şeyh Ahmed Nimr, ailesiyle birlikte Beşit köyünden göç etmek zorunda kaldı. Gençliğinde başarılı bir öğrenci olan Nimr, UNRWA okullarında öğretmen olarak çalıştı. Maruz kaldığı baskılar sebebiyle UNRWA’nın başka kurumlarında görevlendirilen Nimr, emekli olduktan sonra tebliğ ve davetle meşgul oldu.

Şeyh Ahmed Nimr, 1992 yılında 415 Hamas ve İslami Cihad lideriyle birlikte işgal güçlerince Merc Ez-Zuhur’a sürgüne gönderildi.

Hutbeleriyle meşhur olan Nimr, işgalciler Gazze Şeridi’nden çıkmadan önce suikast girişimine maruz kaldı. Minberdeyken keskin nişancı işgal askerinin attığı kurşun başını sıyırıp geçti.

Hamas Hareketi, Şeyh Ahmed Nimr’in vefatı dolayısıyla yayınladığı taziye mesajında, merhumun ömrünü cesur ve örnek bir lider olarak geçirdiğini bildirdi.

Bugün büyük bir mücahide veda ettiklerini kaydeden Hamas, Şeyh Ahmed Nimr’e Allah’tan rahmet, ailesine ve Filistin halkına da başsağlığı diledi.