SİYONİST Kaynaklar: HAMAS Yeni Bir Savaşta KARARLI

Siyonist Haaretz gazetesi, Hamas’ın İsrail ile geniş çaplı bir savaşa girmek için çaba sarf ettiğini iddia etti. İsrail emniyet makamlarının iddiasına göre geçen haftalardan itibaren HAMAS, Gazze’deki mevcut insanî krizin çözüme ulaşması adına İsrail’e karşı geniş çaplı savaş başlatmak için ciddî bir uğraş veriyor.

Siyonist gazete iddialarına şöyle devam etti: HAMAS, mücadelenin devam ettiğine ve İsrail’e karşı güç kullanarak Gazze’yi yeniden yapılandırabileceğine ve bölgedeki mevcut durumu iyileştirebileceğine inanıyor. Ancak HAMAS şu andan itibaren yeni bir savaşın sonuçlarından endişeli.

Haaretz’in haberinde şu ifadelere yer verildi: HAMAS ve diğer silahlı gruplar, Gazze sınırındaki gerginliğin devam etmesini, ateşli uçurtmalar yardımıyla mevcut dengenin İsrail’in aleyhine değişmesini ve İsrail güçlerinin karşılık vermesini sağlayarak Hamas’ın da savaşa dahil olmasını istiyor.

Bu arada Filistin haber kanalı El’Ahbariyye de İsrail gazetesi Maariv’in şöyle yazdığını nakletti: Ordu, sınır duvarı yakınlarında bazı HAMAS güçleri tarafından hazırlanan ateşli balonlar ve uçurtmaların varlığından söz ederek kara kuvvetlerinin söz konusu güçleri hedef almak için hazırolda beklediklerini duyurdu.

Siyonist gazete Pazartesi günkü sayısında şöyle yazdı: Ordunun dünyaya ve bölge kamuoyuna verdiği mesaj ise şu; güneydeki mevcut durum Hamas’ın faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır.

Maariv şöyle devam etti: Ordunun dünkü mesajı ise Hamas’a bir ikaz niteliğindeydi; ordunun faaliyetlerinin kısıtlanması süreci sona ermiştir ve artık ordu ateşli balon ve uçurtmaları havalandıranları hedef almaya hazırdır.