Hamas ve İslami Cihad Liderleri Mısır’da Görüştü

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’nin Mısır’ın başkenti Kahire’de İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad En-Nahhale’yle bir araya geldiği ve iki liderin görüşmesinin 5 saatten fazla sürdüğü belirtildi.

Hamas ve İslami Cihad’ın yayınladığı ortak bildiriye göre, Heniyye ve En-Nahhale görüşmede Filistin davasına yönelik tehlikeleri ve tasfiye girişimlerini, Yüzyılın Anlaşması’na karşı koymayı, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi ile Mescid-i Aksa’nın zaman ve mekân bakımından ikiye bölünmesi planlarına karşı mücadeleyi ele aldı.

Görüşmede ayrıca Filistinli mülteciler davasını bitirme girişimlerine karşı mültecilerin topraklarına dönüş hakkının vurgulandığı, işgal rejiminin Yahudi yerleşimi aracılığıyla Batı Yaka’yı ele geçirme çabalarının ele alındığı, Amerika’nın Batı Yaka’daki Yahudi yerleşkelerinin meşruluğu konusundaki açıklamasının kınandığı bildirildi.

Hamas ve İslami Cihad liderleri, işgal rejimi zindanlarında tutulan Filistinli esirlerin kahramanlıklarına ve içinde bulundukları kötü koşullara değinerek, esirlerin çektikleri sıkıntılara son vermeyi ve esirleri özgürlüklerine kavuşturmak için çalışmayı görüştü.

Görüşmede ayrıca Filistin dışındaki mülteci kamplarındaki durumların derinlemesine ele alındığı ve işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği son saldırıların konuşulduğu belirtildi.

Hamas ve İslam Cihad liderlerinin hareketleri arasındaki koordinasyonun en üst düzeyde devam etmesi konusunda görüş birliğine vardıkları kaydedildi.