HAMAS, Uzlaşı İçin Gerekli ÖZVERİYE Sahip

Dudin Umame sitesine verdiği röportajda, Fetih hareketi ile Filistin Yönetimi’nden de Hamas’ın gösterdiği özveriyi göstermelerini beklediklerini hatırlatarak, Filistin davasının tarihi bir dönemeçten geçtiğini, dolayısıyla bu durumun safları birleştirme, karara başkalarını da katma, Filistin tarafının sahip olduğu güçlü kartları kullanmayı gerekli kıldığını ifade etti.

Hamas lideri Dudin sözlerini şöyle sürdürdü: “Filistin’in iç durumu her kesimin özveri ve taviz verme konusunda cesur davranmasını zorunlu kılıyor. Hükümetin Gazze’de faaliyetlerine başlamasını kabul eden Hamas bu konuda büyük bir özveri ortaya koydu. Hamas hareketi uzlaşı konusunda samimi ve istekli olduğundan bazı çözümlerde orta yol önerdi. Gazze’deki memurları bu kapsamda değerlendiren Hamas, onların hükümetin diğer memurlarına katılmasını isteyerek, bir tarafın siyasi görüşleri nedeniyle başka tarafın düşüncelerini taşıyan memurları görevden almaktan da uzak durulmasını istedi.”

Batı Yaka’daki siyasi tutuklamalara da değinen Dudin “Siyasi tutuklamalar Filistin halkının bedeninde dinmeyen bir yaradır. Filistin Yönetimi’nden bundan vazgeçmesini ve durdurmasını sürekli istemekteyiz. 10 yıldan fazla süre Siyonist işgal zindanlarında hayatını geçirdikten sonra özgürlüğe kavuşan bir esirin bu kez Filistin Yönetimi tarafından tutuklanıp zindana atılması makul değildir. Yine öğrencilerin siyasi görüşleri nedeniyle baskı, tutuklanma ve takibata uğramaları doğru değildir. Bu hem ahlaken hem de hukuken makul değildir. Devrim ve özgürlüğü sağlayacak olan üniversite öğrencileri neden takibata uğramakta ve bazılarının mezun olmalarına engel olunmaktadır” ifadelerini kullandı.