HAMAS Heyeti UZLAŞI Görüşmeleri İçin Yine MISIR’da

Hamas’ın dışarıdaki heyetinin de hareketin Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri başkanlığında yarın Kahire’ye ulaşması bekleniyor.

Rafah sınır kapısından yapılan açıklamada Hamas heyetinin bugün Kahire’ye gitmek üzere çıkış yaptığı duyuruldu.

Hamas’a yakın kaynaklar uzlaşı görüşmeleri için Kahire’ye giden heyet içinde Nezzar İvadullah, Halil El-Hayye, Atallah Ebus-Subh, Sami Ebu Zuhri, Ruhi Müştehi, Tahir En-Nunu, Ğazi Hamed ve Salah El-Berdevil’in yer aldığını belirtti.

Kahire geçen ay da Hamas ve Fetih arasında yapılan görüşmelere ev sahipliği yapmış, görüşmelerde uzlaşı, işgal rejimiyle ateşkes ve Gazze’nin yeniden imarı ele alınmıştı.

Mısırlı kaynaklar, Filistin Yönetimi’nin İsrail ile yapılacak ateşkes görüşmelerine başkanlık yapma talebini ilettiğini ve bunda ısrarcı davrandığını ifade etti.

Hamas ve Fetih arasında uzlaşı ve bölünmeyi sonlandırma adına şimdiye kadar birçok anlaşma imzalandı. Ancak her defasında Fetih’in bir bahaneyle üzerine düşeni yapmaması yüzünden anlaşmalar rafa kaldırıldı.

Diğer taraftan Hamas hareketinden sonra İslamî Cihad hareketinden de bir heyetin de bugün uzlaşı görüşmelerine katılmak üzere Rafah’tan çıkış yaptığı belirtildi.

Güvenilir kaynakların verdiği bilgiye göre hareketin Siyasi Birimi üyesi Muhammed El-Hindi başkanlığındaki heyetin Kahire’de başta uzlaşı olmak üzere birçok dosyayı görüşmesi bekleniyor.