HAMAS: Trump Fani, Filistin Davası Bakidir…

Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, Filistin davasının, şer üçgeni olarak tanımladığı “Yüzyılın Anlaşması”, “ilhak planı” ve “normalleşme politikası”na karşı mücadele ettiğini belirtti.

Türkiye Alem-i İslam İlişkileri Merkezi (TAİM) ve Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Birliği işbirliğiyle online olarak düzenlenen Birinci Beytu’l Makdis Öncüleri Konferansında yaptığı konuşmada Hamas lideri Heniyye, “Filistin davasını tasfiye ve örtbas etmeye çalışan ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisi bugün ortadan kaybolabilir (seçimi kaybedebilir) ve ancak davamız ilelebet devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Hamas lideri Heniyye’nin sözlerini sizlere aktarmak üzere tercüme ederken ABD seçimleriyle alakalı son dakika haberleri basına düştü. Dünyanın gözünü çevirdiği ABD seçimlerinde sonuçlar belli oldu. Batının önde gelen haber kaynakları CNN ve NBC, Donald Trump’ın seçimi kaybettiğini ve Demokrat aday Joe Biden’ın seçimleri kazandığını duyurdu.

Filistin direnişinin öncüsü olan Heniyye açıklamasında, ABD Yönetimi’nin, Filistin konusunda tek taraflı hareket ettiğini, mazlum Filistin halkının meşru haklarını görmezden geldiğini ve Siyonist Yahudilerin emellerine hizmet ettiğini vurguladı.

Mukaddesatımıza yönelik saldırılara karşın tüm Müslümanların tek ses olması gerektiğinin altını çizen Heniye, İslam ümmetinin kendi içindeki problemlere sırt çevirip işgalci İsrail başta olmak üzere gerçek düşmanlarıyla mücadele etmesinin zamanı geldiğine dikkat çekti.

Düzenlenen konferansta “Yüzyıl Anlaşması ve Bölgede Yaşanan Olaylar” başlığı altında bir konuşma gerçekleştiren Heniyye, işgal altındaki Kudüs ve Mescidi Aksa’ya azim ve kararlılıkla sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.