HAMAS: Tek Seçenek DİRENİŞ!

Hamas, kararın en basit adalet ilkelerine, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler’in kurucu değerlerine aykırı olduğunu belirtti.

Hamas Filistin’in taksimi kararının 71’inci yıldönümünde konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, Hamas, direniş seçeneğine bağlı olduğunu söyledi.

Devrimci Filistin halkının sürdürdüğü Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerini selamlayan Hamas, gösteriler için Gazze Şeridi sınırına akın eden halkla gurur duyduğunu ifade etti.

Hamas, işgale karşı direnişin semavi dinlerin ve uluslararası hukukun onayladığı meşru bir hak olduğunu ve direniş türlerinin başında da silahlı direnişin geldiğini hatırlattı.

Silahlı direnişin Filistin halkının haklarını korumak için gerekli stratejik bir seçenek olduğuna dikkat çeken Hamas, başta “Yüzyılın Anlaşması” projesi olmak üzere Filistin davasını tasfiye etmeyi hedefleyen çözüm projelerini reddettiğini açıkladı.

Söz konusu projelerin sonunun başarısızlık olacağını dile getiren Hamas, ümmetin içinde bulunduğu bu kritik dönemde yapılan işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme girişimlerini de kınadı.