HAMAS’tan Yermuk Kampı ve SURİYE Çağrısı

Hamas adına konuşan Abdüllatif Kanu, Şam’ın dış mahallelerinden Filistinli mültecilerin ikamet ettiği Yermuk bölgesine Suriye Ordusunun bir haftadır DAEŞ-IŞID’e karşı sürdürdüğü operasyona ilişkin açıklama yaptı.

Kanu, “Hamas Suriye’de çatışan taraflara Filistinlileri mücadelenin içine sokmamaları çağrısında bulunuyor.” dedi.

Filistinlilerin Yermuk’ta mülteci olduğunun altını çizen Kanu, “Filistinlilerin çektiği sıkıntıları sonlandırmak gerekir. Bu mültecilerin bütün istekleri İsrail tarafından çıkarıldıkları aslı topraklarına geri dönmektir.” ifadesini kullandı.

Şam’ın 8 kilometre güneyinde yoğun olarak Filistinli mültecilerin yaşadığı Yermük Kampı, 16 kilometrekarelik alana yayılmış bir yerleşim birimi.

Bölgenin batı kısmındaki 8 kilometrekarelik bölümü terör örgütü DEAŞ’ın, doğu kesimindeki 7 kilometrekarelik bölümü ise Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolünde.

Yermük Kampı’nın kuzeyinde Suriye Ordusu ile DEAŞ arasında kalan 1 kilometrekarelik alanı ise muhalif silahlı gruplardan Heyet Tahrir eş-Şam kontrol ediyor.

Yermük’ün DEAŞ kontrolündeki bölgesinde yarısından çoğu Filistinli mültecilerden oluşan 2 bin 500 aile yaşıyor. ÖSO’nun kontrolündeki bölgede ise Filistinli olan ve olmayan 100 bine yakın kişinin yaşadığı belirtiliyor.

Muhaliflerin kontrol ettiği bölgede yaşayan 65 yaşındaki Gazzeli Um Fida isimli kadın, “Evlerimizi terk etmemizi istiyorlar. Gitmek istemiyoruz. Filistin’e dönebilsinler diye çocuklarımızı burada yetiştirdik.”

“Savaş ile gelen her şeye, açlığa, susuzluğa, elektriksizliğe alıştık. Savaştan önce burada huzur vardı ve bu bölgede 750 bin kişi yaşardı. 2010’a kadar bölgemiz, ticaretiyle, üretimiyle Şam’la yarışır durumdaydı.” ifadelerini kullandı.

Yermük Kampı’nın yüzde 95’ini işgal eden terör örgütü DEAŞ, kampın çevresindeki birçok mahalleyi kontrol ediyor.