HAMAS: SURİYE Her Zaman FİLİSTİN’i Destekledi

Hamas Lideri Heniyye, Sputnik’e verdiği röportajında şu ifadeleri kullandı: Umarım Suriye’de istikrar ve barış yeniden sağlanır ve bu ülke bölgesel ve milli rolünü tekrar yerine getirebilir.

İsmail Heniyye daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye inkılabına destek verme konusunda bana nisbet edilen şeyler dakik değildir ve biz hiçbir zaman Suriye rejimine düşman konumunda olmadık.

Suriye’de yaşananlar bölgesel ve uluslararası hesaplaşmadan ibarettir ve umarız bu savaş en kısa sürede sona erer. Suriye hükumeti ve halkı kritik zamanlarda bize destek oldular.”

İsmail Heniyye Suriye gibi diğer İslam Ülkeleri için de içişlerine karışmadan Direniş’e ve Filistin Halkına karşı duruşlarına göre irtibat halinde olduklarına işaret ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Biz, Suriye ile ilişkilerimizi sonlandırmadık ancak bazı durumlar bizi bu noktaya getirdi. Suriye kardeş ülkedir ve Suriye hükumeti her zaman Filistinlileri destekledi.

Mısır ile ilişkilerimiz, ülkedeki hakim rejim ne olursa olsun, stratejik bir boyuttadır. Biz şuan Mısır ile güçlü ilişkilere sahibiz, İran ve Katar ile olan güçlü ilişkilerimizi de koruyoruz.

İran bölgedeki önemli bir ülkedir ve bizim onlarla stratejik ilişkilerimiz bulunmaktadır.”