HAMAS: Siyasi Tutuklamalar FETİH’in Uzlaşı Samimiyetsizliği!

Tafiş yaptığı basın açıklamasında Fetih hareketinin siyasi tutukluları serbest bırakmasını, bu dosyayı tamamıyla kapatmasını ve ulusal büyük dosyalara zaman ayırmasını istedi.

Fetih’in gerginliği tırmandırıcı açıklamalarına paralel olarak tutuklamalarda da artış görülmesinin beklendiğini hatırlatan Tafiş, Fetih’in uzlaşının sorumluluklarından sürekli kaçmasının bu aşamada onun hizipçi çıkarlarına da hizmet etmediğini ifade etti.

Filistinli gruplardan Filistin sahasında önemli bir etken ve aktör gibi rol almalarını isteyen Tafiş, grupların durum onları ilgilendirmiyormuş imajı vererek uzaktan olup biteni seyretmemeleri gerektiğini; akademisyenler, eski esirler, onurlu insanlarla üniversite öğrencilerine kadar uzanan tutuklamaların sadece işgalciye hizmet edeceğini kaydetti.

Tafiş açıklamasında, İslamî hareket mensuplarının Oslo Anlaşması’nın imzalanmasından beri sürekli siyasi tutuklamalara maruz kaldıklarını, bunun çok yoğun olmasına ve baskı oluşturmasına rağmen sonuç vermediğini, Hamas hareketinin kökünü kurutmak istediklerini ancak bunun asla gerçekleşmeyeceğini hatırlattı.