HAMAS: Seçimler Filistin Halkının Temel Hakkı

Hamas, seçimlerle ilgili yaklaşımının olumlu olduğunu ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın seçim tarihini ilan edeceğini açıkladığı andan itibaren seçime hazır olduğunu duyurduğunu söyledi.

Hamas sözcülerinden Hazım Kasım, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı Filistinli grupların sunduğu uzlaşı planını kabul ettiğini açıklamaya davet etti.

Filistinli grupların planının aynı anda başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılması için gerekli ortamı sağlayacak uygun bir yol olduğunu kaydeden Kasım, ulusal konsey seçimlerinin tarihinin de belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Kahire ve Beyrut’ta daha önce imzalanan uzlaşı anlaşmalarını hatırlatan Kasım, “Milli sorumluluğunun bilinciyle ve Filistin halkının yüksek çıkarlarını korumak amacıyla Hamas seçimlerin başarıyla tamamlanması için ne yapması gerekiyorsa yapmaya hazır” dedi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, New York’tan döner dönmez seçim tarihini açıklayacağını söylemiş ve dün de Filistin Merkez Seçim Kurulu Başkanı Hanna Nasır’dan parlamento seçimleri için hazırlıklara başlamasını istemişti.