Hamas: Rusya İle ABD Tekeline Son Vermeyi Görüştük

Hamas Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov ile Filistin sahasıyla ilgili temel konuları görüştüğünü söyledi.

Ebu Merzuk, Bogdanov’la görüşmelerinde ayrıca Amerika’nın bölgede tek başına hareket etmesine son verme konusunda Rusya’nın üstlenebileceği rolü ele aldıklarını ifade etti.

Ebu Merzuk, Yüzyılın Anlaşması’nın Amerika’nın bölgede tek karar verici olmasının sonucu olduğunu belirtti.

Rusya’nın süper güç olarak bu duruma son vermek için yapabileceklerini konuştuklarını bildiren Ebu Merzuk, Rusya’nın önemli bir uluslararası oyuncu ve Güvenlik Konseyi daimi üyesi olduğuna dikkat çekti.

Ebu Merzuk, Rusya’nın geçmişte batının baskılarına karşı koymada büyük rolü olduğunu hatırlatarak, söz konusu rolün gerilemesi sebebiyle Amerika’nın bölgede tek karar verici olarak kaldığını ve bunun da birçok krize yol açtığını dile getirdi.

Rusya’nın Filistin davasına desteğinin güçlendirilmesi gerektiğini açık bir şekilde anlattıklarını kaydeden Ebu Merzuk, Moskova’nın Filistinli tüm gruplarla iyi ilişkileri olduğuna işaret etti.

Ebu Merzuk, Moskova’daki görüşmelerinde Suriye, Libya, Sudan gibi bölgesel konuları da konuştuklarını söyleyerek, bölgenin daha çok yıkımına yol açacak adımlardan kaçınılması gerektiğini belirtti.