HAMAS: Müslüman Ülkeler SİYONİST İsrail İle İlişkilerini Kesmeli

Hamas sözcüsü Hazım Kasım yaptığı basın açıklamasında “Afrika’daki Ulusal Kongre Partisi’nin işgal rejimindeki temsilcilik düzeyini düşürmekle ilgili yaptığı çağrıyı olumlu karşılıyor ve takdir ediyoruz” dedi.

Uluslararası camiadan ve dünya ülkelerinden işgal rejimiyle ilişkilerini kesmelerini isteyen Kasım, Filistin halkının hak ve hukukunu tanıması için işgalci İsrail rejimine baskı uygulamalarını talep etti.

Johannesburg kentinde kongre toplantılarını tamamlayan Afrika Ulusal Kongre Partisi kapanış bildirisinde “Filistin halkıyla dayanışma komitelerinin çağrısına olumlu yanıt vererek, partinin özgürlükçü ilke ve değerlerinden, Filistin halkıyla dayanışma ve ona destek verme duruşumuzdan hareketle Güney Afrika’dan İsrail’deki temsilcilik düzeyini aşağı çekmesini istiyoruz” ifadesine yer verildi.

Kuşatma altındaki Gazze’ye insani yardım ulaştırmaya çalışan Özgürlük Filosu’ndaki Mavi Marmara gemisinin Mayıs 2010’da işgal rejiminin korsan saldırısına maruz kalmasından sonra Güney Afrika işgal rejimindeki büyükelçisini geri çekmişti.

Güney Afrika Filistin halkına ve Filistin davasına desteğini sürdürüyor.