HAMAS, MISIR’ın Uzlaşı Taslağını Kabul Etti

Hayye, Gazze’de düzenlenen Kudüs konulu bir konferansta yaptığı konuşmada, Mısır’ın Filistin’deki bölünmüşlüğü sona erdirerek iç uzlaşıyı sağlamak için bir taslak metin sunduğunu aktardı.

Taslağın Filistinli ulusal grupların isteklerini genel olarak içerdiğini kaydeden Hayye, Hamas’ın da bazı çekinceleri olmasına rağmen söz konusu taslağı kabul ettiğini söyledi.

Filistin meselesinin maruz kaldığı sorunlarla mücadele için Filistin uzlaşısının sağlanması gerektiğini ifade eden Hayye, Fetih Hareketine bu konuda adım atması çağrısında bulundu.

Hayye, bu bağlamda Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) başta olmak üzere Filistin ulusal kurumlarının yeniden inşasıyla sonuçlanacak bir ortaklık kurmanın gerekliliğini ifade etti.

Hayye, işgal altındaki Kudüs’te bulunan Filistinlilere her türlü desteğin sağlanması ve İsrail’in ihlallerine karşı mücadele edebilmeleri için maddi destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

Bazı Arap ülkelerinin İsrail’le normalleşmeye doğru gitmesini kınayan Hayye, “İsrail’le normalleşme sürecine girilmesi değil, suçlarından dolayı İsrail’in cezalandırılması gerekir.” diye konuştu.