HAMAS’tan MISIR’ın Uzlaşı Çabalarına Destek!

Hamas Siyasi Birimi üyelerinden Halil El-Hayye, Hamas heyetinin Kahire ziyaretinin beklenen birçok olumlu sonuca yol açtığını söyledi.

Halil El-Hayye El-Aksa kanalı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Mısır’ın Gazze ablukası ve genelde Filistin davası konusundaki tavrına övgüde bulundu.

Mısır’ın Er-Rahme Kapısı konusuna ve esirler sorununa müdahalede bulunduğunu belirten El-Hayye, Mısırlıların büyük çaba sarf ettiklerini ve önümüzdeki dönemde işgal rejimlerini dizginlemede başarılı olmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Hamas’ın Mısır’la ilişkilerinin köklü ve stratejik olduğunu kaydeden El-Hayye, ilişkilerin her gün daha da geliştiğini ve Mısır’ın güvenliğine saygı duyduklarını açıkladı.

El-Hayye, uzlaşı konusunda Mısırlıların Hamas’ın tavrını anlayışla karşıladıklarını ifade ederek, Hamas heyetinin Kahire ziyaretinin sonuçlarından memnun olduklarını bildirdi.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi üyesi El-Hayye, Kahire’deki heyetin önümüzdeki birkaç gün içinde Gazze’ye döneceğini söyledi.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye ve beraberindekiler 3 Şubat’tan bu yana Kahire’de Mısırlı yetkililerle görüşmeler yürütüyor.